HKP (Maoist): Hintli Çiftçilerin Mücadelesine Devrimci Selamlar!

HİNTLİ ÇİFTÇİLERİN MÜCADELESİNE DEVRİMCİ SELAMLAR!

HİNDUTWA’NIN SON 10 AYLIK SALDIRISINA KARŞI BAŞARIYA DOĞRU İLERLİYORUZ!

27 EYLÜL 2021’DE TÜM HİNDİSTAN GENEL GREVİ’NDE BAŞARIYA ULAŞALIM!

Yogi Adityanath hükümeti, 5 Eylül’de Mujaffarnagar’da, Bharatiya Kisan Birliği (BKU), Samyukt Kisan Morcha ve Merkez tarafından önerilen tarım yasalarına karşı çıkan ve mücadele eden birçok çiftçi örgütü tarafından planlanan Kisan Maha Panchayat’tan (Panchayat: Konsey, şura, toplantı, vb. çn) endişe duydu ve bunu durdurmak için komplo kurdu. Program, son 10 aydır devam eden harekette benzersizdi. Çok sayıda çiftçinin toplanmasını önlemek için PAC (devlet silahlı polisi) yardımıyla başta Haryana, Pencap, UP ve Meerut Bölgesi (Meerut, Ghaziabad, Shamli, Bhagpat) olmak üzere tüm Ulusal Karayollarını engellendi. Buluşma yerine dijital kameralar ve dronelar yerleştirdi.

Şehirde CCTV’ler (güvenlik kameraları çn.) kuruldu. BJP’nin merkezde iktidara getirilmesinde ve UP’de dini ayaklanmaların kışkırtılmasında Hindutwa güçlerinin ana merkezi olarak kullanılan Mujaffarnagar’da düzenlenen çiftçi toplantısı, yalnızca 2013’te Hindutwa güçlerinin ayaklanmalarında hayatını kaybeden 62 kişiyi değil, aynı zamanda evsiz kalan 50 bin kişiye de evsahipliği yapıyor.

Yogi, Batı Bung’da olduğu gibi Uttar Pradesh ve Uttarakhand’da yapılacak Meclis seçimlerinde partilerinin yenilgiyle karşı karşıya kalabileceği ve köylülüğe verdiği sözleri yerine getirememesi endişesiyle toplantıyı durdurmayı planladı. Bununla birlikte, 22 eyaletten çok sayıda gencin ve ayrıca kadın çiftçilerin katıldığı başarılı Maha Panchayat, tarımla uğraşan Hindistan’ın mücadele eden köylülüğünü hiçbir gücün durduramayacağını kanıtladı. Partimizin MK’si köylülüğe devrimci selamlarını iletir.

Partimiz, toplantıda ülkede son 10 aydır devam eden militan köylü hareketini yoğunlaştırmak için tüm Hindistan Bandh’ının (Genel Grev, çn) 27 Eylül’de toplama çağrısını destekliyor. Partimiz şimdiden köylü hareketini, yaklaşan UP Meclisi seçimlerinde Hindutwa güçlerini yenmek için çağrıda bulunmaya çağırıyor. “BJP’yi yenmeye kararlı olun” çağrısını sıkı bir şekilde desteklemektedir.

MK, partimizin liderliğindeki tüm eyaletlerdeki devrimci çiftçi örgütlerinin, bürokratik tarım yasalarının iptali için mücadele eden Hindu ve Müslüman çiftçilerle daha da birleşeceğini bir kez daha açıklıyor. MK, Samyukta Kisan Morcha’yı, köylüleri, tüccarları, çalışanları ve ülkeyi satanlara karşı, ülkenin gençlerini korumak için düzenlenen 25 Maha Panchayat’ı benzersiz bir şekilde başarıya ulaştırmaya çağırıyor. Yakın köy halkının Mujaffarnagar’daki Maha Panchayat’a 5000 tezgahla katılan çiftçilere yaptıkları yardım övgüye değer. Bu geleneğin bundan sonraki tüm toplantılarda devam etmesini diliyoruz.

Şeytani Hindutwa güçlerinin kendilerini ne zaman tehlikede hissettiklerinde başvurdukları yöntemin çiftçilerin terörist, türbanlı Naksalitler ya da benzerleri olarak damgalamak ve bürokratik baskıcı eylemlerle onarı parmaklıklar ardına koymak olduğunu unutmamalıyız. Partimiz, tüm köylülüğü, kurumsal sınıfların (şirketlerin, çn.) çıkarlarına hizmet etmek ve çiftçileri ölüme zorlamak anlamına gelen tarım yasalarını iptal etme hareketinde her türlü engel ve saldırıya karşı özveriyle mücadele etmeye çağırıyor. Bu harekette polis baskısı dışında birçok nedenden dolayı 500’e yakın çiftçi hayatını kaybetti.

Hindutwa güçleri, 26 Ocak’ta çiftçilerden bağımsız olarak Kızıl Kale’de göndere çekilen bayraktan başlayarak, çiftçi hareketini bozmak için her şekilde karşı kötü propagandaya başvurdular, komplo kurdular. Merkezi liderler, Corona salgını olasılığını belirterek köylülüğün örgütlü gücünü demoralize etmek için boş bir girişimde bulundular. Köylü hareketinin lideri Rakesh Tikayat’ın konvoyuna saldırılar düzenlediler. Ödün vermeden savaşan çiftçi örgütlerinin birliğini bozmak için her şekilde komplo kurdular. Ama çiftçiler kararlı.

Merkez, tarım yasalarını bir buçuk yıl süreyle ertelediğini belirtti. Bu hareketin çok önemli bir başarısıdır. Batı Bung seçimlerinde mağlup olan Hindutwa güçlerinin, önümüzdeki seçimlerde korkmadan rekabet edebilmek için bürokratik yasaları iptal etme sözü vermeleri şaşırtıcı olmayacaktır. Partimiz, köylüleri aldatıcı Brahman Hindutwa güçlerine inanmamaya, Parlamento tarafından yasaların geri çekilene kadar hareketin ve eylemlerin son derece bilinçli bir şekilde sürdürülmesine çağırıyor. Parlamenter demokrasiyle övünmek gibi pek çok hain deneyim var. Halk, tarım kanunlarının iptaline hazır olmayan hiçbir siyasi partiye oy vermemeye çağrılmalıdır.

Çiftçilerin intiharları bitmedi. Bu yıl koşullar, yağış eksikliğinin Kharif ve Rabi mahsulleri üzerindeki etkisini gösteriyor. Odisha’da 23 yıldır eşi görülmemiş bir düşük yağış var. Merkezi ve eyalet hükümetleri, uygulamaya geçmeyen ve çiftçilerin topraklarını etkileyen teselli reformlarını duyuruyorlar. Pencap çiftçileri ek elektrik ücretlerinden etkileniyor. Pencap’ta tarım arazilerinin Dalitlere ve yoksullara dağıtılmasından söz edilmiyor.

Öte yandan çiftçilerin toprakları ölü fiyatına şirket sınıflarına ucuzca devrediliyor. Böyle bir durumda ülkenin tarımını ve çiftçisini korumaya kararlı olalım. Ülkenin yerli halkı, ülkenin doğal kaynaklarını korumak için benzeri görülmemiş bir şekilde militanca savaşıyor. Egemen sınıfların güvenlik güçlerinin katliamlarını ve vahşetlerini kınıyorlar ve ormanlık alanlardaki yüzbinlerce polisin geri çekilmesi ve Gram Sabha’nın izni olmadan karakol/kamp kurulmaması talebiyle mücadele ediyorlar. Bijapur ilçesine bağlı Silinger’de düzenlenen halk eylemi, son dört aydır model olarak devam ediyor. Partimiz, çiftçi hareketini bu hareketlerle birleşmeye çağırıyor ve işçi, köylü, işçi, öğrenci, Dalit, aşiret, Müslüman halk ve kadın hareketlerinin koordinasyonu olmadan ülkeyi korumanın mümkün olmadığını belirtiyor.

Ülkede görülmemiş bir işsizlik var. İşçiler iş yükünden bunalıyor ve hayattan emin olamıyorlar. Petrol fiyatları ve temel malların fiyatları yükseldi ve sıradan insanların satın alma gücünü test ediyor. Korona pandemisi adına yapılan lokavtlar, ayrım gözetmeksizin göçmen işgücü pahasına duyuruluyor. Hükümetlerin aptalca kararları sadece salgını yayıyor.

Halk yüzbinlerce insanın ölümüne yol açan asgari tıbbi hizmetten yoksun bırakılıyor. Ülke tüm sektörlerde ciddi krizlerle karşı karşıya. Öte yandan Samyukt Kisan Morcha’nın liderlerinin de belirttiği gibi, ülke yöneticileri ülkeyi uluslararası pazarda satışa çıkardı. Ülkeyi korumak zorundayız. Sangh kliği düne kadar kültürel milliyetçilikten bahsediyordu, ancak şimdi ülkenin egemenliğini ipotek eden Aatmanirbhar adına tüm sektörlerde agresif bir şekilde emperyalist ekonomi politikaları hayata geçiriyor.

Ülkenin 75 yıllık göstermelik bağımsızlığını tamamladığı bir zamanda, yöneticiler bunu ʹAazadi kaa Amrut Mahotsavʹ adına kutluyorlar. Mücadele eden çiftçilerin sloganlarını duyalım, uluslararası piyasada bağımlı hale getirilen ve satışa sunulan ülkemize sahip çıkalım, laik, demokratik ve kendine güvenen hale getirelim. Savaşalım ve sevgili vatanımızı büyük feodal, büyük burjuva güçlerin zincirlerinden kurtaralım ve kazanalım.

Abhay,

Sözcü, Merkezi Komite.

HKP (MAOİST)

20-09-2021

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maoist-revolutionary-salutes-to-the-struggle-of-indian-farmers/?swcfpc=1