HKP (Maoist) Merkez Komite: Hindistan Halk Cephesi (HHC) ve örgütüne yönelik yasağı kınayın!

Hindistan Komünist Partisi (Maoist)

Merkez Komite

Basın Bülteni

3 Ekim 2022

Hindistan Halk Cephesi (HHC) ve örgütüne yönelik yasağı kınayın!

Ötekileştirilen Müslüman toplumun kriminalize edilmesine karşı direnin!

HKP (Maoist) Merkez Komitesi, Hindistan Halk Cephesi (HHC) ve ona bağlı 8 örgütün yasaklanmasını kınamaktadır. Faşist BJP hükümetinin HHC’ye beş yıl boyunca Hindistan genelinde yasak getirme kararı acımasız ve anti-demokratiktir. Bu Hindutva gündeminin ayrılmaz bir parçasıdır. Brahmanik Hindutva BJP, yasak getirerek Müslüman toplumu bir kez daha kriminalize etmiştir.
Ulusal Soruşturma Ajansı ayın 25’inden 29’una kadar dört gün içinde ülkenin 11 eyaletinde yaptığı aramalarda Hindistan Halk Cephesi (HHC) mensubu 100’den fazla kişiyi tutukladı ve 250’den fazla kişiyi gözaltına aldı. Baskınlar, tutuklanan kişiler ve aile üyeleri için çok fazla acı ve rahatsızlığa neden oldu. Hükümetin yasağı uygulama gerekçesi üç neden etrafında dönmektedir. Birincisi, HHC ve ona bağlı sekiz örgütün “şiddet içeren terörist faaliyetlerde” bulunması. İkincisi, HHC’nin bir terör saltanatı kurması ve ülkenin “huzurunu” bozması. Üçüncüsü ise HHC’nin ulusun ulusal güvenliğine yönelik bir tehdit olduğudur. Tüm bu gerekçeler sadece Brahmanik Hindutva faşizmine karşı çıkan güçleri düpedüz kısıtlamak ve yok etmek içindir.

Parlamentodaki tüm siyasi partilerin Müslüman toplumu oy bankası olarak görme konusunda anlayış birliği içinde oldukları gerçeği inkar edilemez. Müslüman toplumun siyasi, sosyal ve ekonomik gelişiminin siyasi partilerin siyasi vicdanına yansıması neredeyse hiç olmamıştır. Gau Rakshaks, Anti-Romeo ekibi ve Nefret Söylemi Tacirleri gibi faşist kanunsuz güçler hükümetten meşruiyet ve destek almaktadır. Son sekiz yılda Gau Rakshas (İnek Koruma) adı altında faşist kanunsuz gruplar güpegündüz Müslümanları linç etmiştir. Müslümanların mülkleri yasadışı kabul edilerek el konulmakta ya da buldozerlerle yerle bir edilmektedir. İktidara geldiğinden beri BJP bilinçli olarak ‘İslami fobi’yi kışkırtmaktadır ve Hindistan’da Müslümanların aşırı gettolaşması söz konusudur.
HHC’nin yasaklanması, faşist BJP’nin yaklaşan çeşitli eyalet seçimlerinde ve 2024 Genel Seçimlerinde siyasi ve seçim kazanımları için yaptığı bir tasarımdır. BJP bu yasakla seçimleri toplumsallaştırarak ve sözde “İslami terörle” mücadele adına Hindu oylarını merkezileştirmek istemektedir. Faşist Hint Brahmanik Hindutva devleti sadece HHC’ye yasak getirmedi, birkaç yıl önce ve son birkaç ay içinde demokratik kitle örgütlerine de yasak getirdi ve hatta BJP hükümetini eleştiren sosyal medya hesapları ve YouTube kanalları bile yasağın gazabına uğradı. Yasak kültürü, muhalefeti ve muhalif sesleri terörize etmek için siyasi bir silah haline gelmiştir.

HKP (Maoist) marjinalleştirilmiş topluluklar için ifade ve konuşma özgürlüğünü savunmaktadır ve bu hakkın inkârı marjinalleştirilmiş toplulukların onurunun inkârı anlamına gelmektedir. Partinin Merkez Komitesi, tüm demokratik ve kitle örgütlerini BJP faşist hükümeti tarafından başlatılan yasak kültürüne karşı çıkmaya çağırmaktadır.

Abhay

Sözcü

Merkez Komite

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maoist-central-committee-condemn-the-ban-on-popular-front-of-india-pfi-and-its-outfit/?swcfpc=1