HKP (Maoist) MK: Bilkis Bano Davasındaki Müebbet Mahkumlarının Serbest Bırakılmasını Kınayın!

Gujarat Olaylarında Bilkis Bano Davasındaki Müebbet Mahkumlarının Serbest Bırakılmasını Kınayın!

Devlet Aygıtının Safranlaştırılmasına Karşı Çıkın!

HKP (Maoist) Merkez Komitesi, Gujarat hükümetinin 2002 Gujarat olaylarında Bilkis Bano’ya tecavüz eden ve 14 kişiyi öldüren mahkumların serbest bırakmasını kınamaktadır. Tüm demokratlara, ilerici güçlere, yurtseverlere ve ülke halkına bunu şiddetle kınamaları çağrısında bulunuyoruz. Sizi, vatandaşların temel haklarının durumunu daha da kötüleştiren devlet aygıtının safranlaştırılmasına karşı sesinizi yükseltmemeye çağırıyoruz.

15 Ağustos 2022 tarihinde, Gujarat eyalet hükümeti 2002 Gujarat olaylarında Bilkis Bano’ya tecavüz davasında müebbet hapis cezasına çarptırılanları serbest bıraktı. Ailesinden 14 kişi gözleri önünde öldürülmüş ve bunlardan 6’sının cesedi asla bulunamamıştır. Adalet için mahkemeye dilekçe verdi. Hükümlüler 2008 yılında özel bir CBI mahkemesi tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Hükümet onları serbest bırakmak için bir komite atadı. Komitenin tavsiyesi üzerine hükümlülere yardım sağlanması için harekete geçildi.

Azınlıkların, ezilen halkların ve toplulukların durumu Bilkis Bano’nun söylediklerine benzemektedir. Bilkis Bano, ”Bu hükümlülerin serbest bırakılması huzurumu ve adalete olan inancımı elimden aldı” dedi. Bu mahkumlar, Modishah tarafından desteklenen Hindutva örgütlerinin bir parçası oldukları için serbest bırakılan RSS-VHP-Bajrang Dal üyelerinden başkası değildi. Serbest bırakılan mahkumlardan biri olan Ramesh Chandana’nın açıklamaları hükümetin yargıyı nasıl manipüle ettiğini açıkça göstermektedir. Gujarat’ı model alan Brahmanik Hindutva faşisti BJP yönetimi altındaki ülkedeki faşistlerin kötülüklerini ortaya koyuyor.

Olaylarla ilgili gizli bir çalışma yürüten ve ”Gujarat Dosyaları” adlı bir kitap yazan gazeteci Rana Ayyub, kara para aklama davasında yargı tarafından taciz ediliyor. Olaylar sırasında Müslüman azınlıkları savunan Gujaratlı polis memurları Sreekumar, Bhatt ve sosyal aktivist Teesta Seetalwad, ayaklanmalarla ilgili Jaffrey davasında kararın açıklandığı gün yeniden tutuklandı. Mumbai merkezli film yapımcısı Avinash Das, Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah’ın tutuklu IAS memuru Pooja Singhal ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaştığı için tutuklandı ve hakkında soruşturma başlatıldı. Faşist Narendra Modi-Amit Shah rejimine yönelik her türlü muhalefeti bastırmak ve bir sonraki genel seçimlerde iktidara geri dönmek için hükümet mekanizmasını kötüye kullandığı açıktır.

Bu gelişmeler safronizasyonun* tüm alanlara yayıldığı gerçeğine işaret etmektedir. Merkez Komitemiz ülkenin tüm ezilenlerini, devrimci, demokratik ve insan hakları örgütlerini bu tehlikeli eğilime karşı çıkmaya ve ülkeyi kurtarmak için çabalarını yoğunlaştırmaya çağırmaktadır.

Abhay,

Temsilci,

Merkez Komite,

HKP (Maoist)

20.08.2022

*Safranlaştırma: Hindu milliyetçiliğini hakim kılmayı amaçlayan sağcı politikaları ifade eder.

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maoist-cc-condemn-release-of-life-prisoners-in-bilkis-bano-case-in-gujarat-riots/?swcfpc=1