HKP (Maoist) MK: Faşist Amit Shah’ın CRPF’nin 84. Kuruluş Günü Kapsamındaki Açıklamasını Reddediyoruz! 

Faşist Amit Shah’ın CRPF’nin 84. Kuruluş Günü Kapsamındaki Açıklamasını Reddediyoruz!

Bu Açıklama Halk Hareketini Ve Maoistleri Büyük Bir Şiddetle Bastırma Bildirisidir!

Amit Shah, Maoistlere karşı savaşın son aşamada olduğunu ve CRPF’nin (Merkez Rezerv Polis Gücü, çn.) kabilelerin gelişmesinde büyük katkısı olduğunu yaptığı açıklamada açıkça söyledi.  Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Merkez Komitesi bunu şiddetle reddediyor. Merkezi devlet yönetimi kalkınma adına, aşiret halkının temel haklarını baskı altına alma sürecini sürdürmüştür.

Amit Shah’ın Chhattisgarh ziyaretinin gerçek amacı, CRPF üyelerini kabile halkına karşı kışkırtmak ve onları şiddet ağına hapsetmeyi amaçlamaktır.  Ulusal Gönüllüler Kuruluşu (RSS)-Hindistan Halk Partisi (BJP) hükümeti, halkı sömürüp baskı altına almak ve Maoist partiyi imha etmek amacıyla çalışmaktadır.  Bunu, ülkemizin doğal kaynaklarının yağmalanması ve giderek yabancı sermayenin ve Adani, Ambani gibi iş birlikçi kapitalistlerin eline geçmesi için yapıyor. Bastar’daki ve Hindistan’ın her yerindeki halk, halk karşıtı kalkınma modeline karşı büyük bir cesaretle savaşıyorlar. Askeri saldırılar ve arazisinin üzerinde CRPF kampları kurulmasına karşı protestosunu gösteriyor.

Tüm bu hareketleri bastırmak için BJP hükümeti, Maoist’lerin yoğun olduğu bölgelerde 125 CRPF kampı kurdu.  Ve bunlardan 53 tanesi sadece iki yıl içinde Bastar’da ve Mahej’de kuruldu. Bu da Bastar’ı oldukça militarize bir yer haline getirdi. Bunun dışında BJP, Maoist partinin yoğun olduğu bölgelere hava saldırısı gerçekleştiriyor. Amit Shah’ın ziyaretinden sonra askeri kuşatma ve hava saldırıları yoğunlaşacak.

Bizim savaşımız CRPF’ye karşı değil. Aksine bizim savaşımız, halka zulüm ve ızdırap veren yönetici sınıfa ve onun hükümetine karşıdır. Savaşımız eşitlik, saygı, adalet, bağımsızlık ve su, orman ve toprak içindir.  Egemen sınıf, CRPF’yi Maoistlere ve Mahej halkına karşı bir piyon olarak kullanıyor.  Maoistlerin anti-milliyetçi ve terörist olduğunu söyleyerek CRPF’yi Maoistlere karşı kışkırtmaktadır. CRPF’nin BJP yönetimi altında karşılaştığı sorunları biliyoruz.  BJP Merkezi hükümette iktidara geldikten sonra 100’den fazla CRPF üyesinin öldüğü cinayet işlendi. CRPF üyelerinden, görev saatlerinde üst düzey görevliler tarafından kendilerine uygulanan insanlık dışı muameleyi protesto etmesini talep ediyoruz. HKP (Maoist) Merkez Komitesi işçi, köylü, kadın, kabile halkı ve entelektüeller ile tüm kitle ve sınıf örgütlerini Bastar’da ve Hindistan’ın diğer bölgelerinde meydana gelen talan ve militarizasyona karşı çıkmaya çağırıyor.

Abhay

Sözcü

HKP (Maoist) Merkez Komite

26 Mart 2023