HKP (Maoist) MK: KURUMSALLAŞMAYA, MİLİTARİZASYONA VE HİNDUZASYONA KARŞI ÇIKIN!

Merkez ve Chhattisgad Eyalet Hükümetinin eşi benzeri görülmemiş faşist İnsansız Hava Aracı Saldırılarını ve Helikopterle halka ateş açmasını kınayın! KURUMSALLAŞMAYA, MİLİTARİZASYONA VE HİNDUZASYONA KARŞI ÇIKIN!

Sevgili Yoldaşlar, Dostlar ve Hint Devriminin Destekçileri, Kızıl Selamlar.

2023 11 Ocak günü Hint Devrimi tarihinde sonsuza kadar hatırlanacaktır. Hint Devrim tarihinde daha önce Chhattisgad Eyaletinde, Bastar ormanında halkımıza ve devrimcilere helikopterden ateş açılmamıştı. HKGO gerillalarımız buna şiddetle direnmiş ve 5 Garuda Komandosu ile Hindistan Hava Kuvvetlerinden bir teknik personeli yaraladı. Bu yeni yılda elde edilen büyük bir başarıdır. Aynı gün Jharkhand Eyaletinin bir başka bölgesi olan Saaranda Jungle’da Hint para-militer güçlerine bağlı CoBRA kuvvetleri büyük bir tarama operasyonu başlattı. Orada HKGO gerillalarımız buna kahramanca karşılık verdi ve 6 komandoyu ağır yaraladı. Bu cesur misillemede sevgili kadın gerilla yoldaşlarımızdan Gangi’yi kaybettik. O şehide zengin devrimci saygılarımızı sunalım. MK’mız Hindistan Komünist Partisi (Maoist) sizleri Bastar ve Saaranda’nın yerli halkına yönelik bu vahşi saldırıları kınamaya ve sözde Hindistan Cumhuriyet Günü olan 26 Ocak’ta tüm dünyada Hindistan elçilikleri önünde protesto mitingleri düzenlemeye çağırıyor.
Geçtiğimiz Ekim ayından bu yana, sömürücü Hint egemen sınıfları, özellikle de Hindutva güçleri, Hint Devrimci hareketi üzerinde yoğunlaşmışlardır. Hindistan İçişleri Bakanı Sayın Amit Sha’nın önderliğinde Haryana’nın Surajkund kentinde özel bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıda Hindistan Başbakanı polis ve istihbarat görevlilerine seslenerek Maoistleri ister silah ister kalem sahibi olsunlar ortadan kaldırmalarını emretti. Son birkaç yıldan bu yana Hindutva güçleri tarafından Hindistan’da yeni bir deyim ortaya atıldı: Kentsel naxal. Şimdi Başbakan yine aynı ifadeyi kullandı ama kendi hicivli konuşma tarzıyla Kalamdhari, (Kalem sahibi). Bu da Hindistan Başbakanı ve İçişleri Bakanı’nın Make in India hayallerini gerçekleştirmek için Hint devrimci hareketini ortadan kaldırmaya çok hevesli olduklarını göstermektedir. Hindistan İçişleri Bakanı 11 Aralık’ta Yeni Delhi’de Hint istihbarat yetkilileriyle üst düzey kritik bir toplantı gerçekleştirdi ve bu toplantıda planını netleştirdi. Bakan, polis güçlerinin Narayanpur Bölgesi, Chhattisgad’daki Maad bölgesini kontrol altına almak için bölgeye girmeye hazır olduğunu söyledi.

7 Ocak’ta aynı kişi Hindistan İçişleri Bakanı Sayın Amit Sha, Chhattisgad Eyaletinin bir sanayi merkezi olan Korba’da halka açık bir toplantıda konuşma yaptı. Bu toplantıda hükümetlerinin 2024 genel seçimlerinden önce Maoistlerden arındırılmış bir Hindistan yaratacağını ilan etti. Bu arada, yaklaşan askeri operasyonlarda eyalet ve merkezi güçlerin daha iyi koordinasyonu için polis memurlarıyla yerel düzeyde bir dizi toplantı yapıldı.

Son olarak Telangana eyaletine komşu olan Sukma, Bijapur ve Dantewada bölgesi sınır ormanlarında Maoistleri yok etme operasyonlarına başladılar. Bu büyük operasyona NSG (Ulusal Güvenlik Muhafızları), Gray Hounds, CoBRA ve diğer pek çok kötü şöhretli merkezi silahlı polis güçlerinin yanı sıra Hindistan Hava Kuvvetleri Garuda komandoları da katıldı. Ancak HKGO gerillaları yerel devrimci halkın tam desteğiyle buna karşılık verdi.

Hindistan egemen sınıfları ve onların merkezi ve eyalet hükümetleri Hindistan Devrimci Hareketini tasfiye etmekte çok aceleci davrandılar. Çünkü bu, ülkenin zengin kaynaklarını yağmalamalarının ve talan etmelerinin önündeki en büyük engeldi. Diğer taraftan Hindistan’ın yerli halkı haklı talepleri için mücadele ediyor. Ormanları üzerindeki yasal hakları için mücadele ediyorlar. Ormanların sömürülmesine karşı çıkıyorlar. Bu arka planda, büyük şirketlerin yararına çalışan son derece gerici Merkezi ve Eyalet hükümetleri, halka karşı yeni ve daha yüksek saldırı biçimleri başlattı. Bu nedenle, MK’mız sizleri bir kez daha bu saldırıları kınamaya ve Hindutva faşist güçlerine karşı sesinizi yükseltmeye çağırıyor.

Ülkemizde demokrat ve devrimci aydınlar, yurtseverler, hak savunucuları, öğrenciler, gençler, laikler, yazarlar, sanatçılar, avukatlar, yerli halkın destekçileri, anti-emperyalist barışsever güçler ve çevreciler ülkenin şirketleştirilmesine, ormanların askerileştirilmesine ve özellikle Hinduvatlaştırılmasına şiddetle karşı çıkmaktadırlar. Dolayısıyla, dünya çapında halk savaşını desteklemek üzere Hindistan Devrimci dayanışma hareketini geliştirmek ve pekiştirmek için en uygun zamandır.

Amrut,

Uluslararası İlişkiler,

HKP (Maoist) MK

Tarih 18 Ocak 2023