HKP (Maoist): Peru Komünist Partisi’nin Kurucu Lideri ve Eski Başkanı Yoldaş Abimael Guzman’a (Gonzalo) Kızıl Saygı!

Peru Komünist Partisi’nin Kurucu Lideri ve Eski Başkanı Yoldaş Abimael Guzman’a (Gonzalo) Kızıl Saygı!

HKP (Maoist) Merkez Komitesi, 11 Eylül’de Peru’nun Callao Deniz Üssü’nün yüksek güvenlik merkezinde şehit olan Peru Komünist Partisi-Aydınlık Yol’un kurucu lideri ve eski başkanı 86 yaşındaki Yoldaş Manuel Ruben Abimael Guzman Reynoso’ya (Gonzalo) mütevazi bir saygı duruşunda bulunuyor. Peru Merkez Komitemiz, Peru Komünist Partisi’ne, proletaryaya, köylülüğe, Peru’nun tüm devrimci halkına ve yoldaşlara, baş sağlığı diliyor acılarını paylaşıyor.

3 Aralık 1934’te Peru’nun bir liman kenti olan Mollendo’da dünyaya gelen Gonzalo yoldaş, üniversitede öğrencilik hayatı boyunca Marksizm’e ilgi duymuş ve Peru Komünist Partisi’ne katılmıştır. 1962’den 70’lerin ortalarına kadar Ayacucho’daki Huamanga Üniversitesi’nden San Cristobal’da Felsefe profesörü olarak görev yaptı. 1970’lerde yoldaş Gonzalo, Peru hükümetine karşı şiddet içeren faaliyetlere karıştığı suçlamasıyla iki kez tutuklandı.

1965 yılında Gonzalo yoldaş Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret etti ve yoldaş Mao Tse Tung ile tanıştı. Yoldaş Gonzalo, üniversite profesörü olarak işini bıraktı ve 1970’lerin ortalarında yeraltına indi. Stalin yoldaşın ölümünden sonra, Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin revizyonist bir parti ve Sovyetler Birliği’nin sosyal emperyalist bir ülke olarak dönüşümünün arka planında yaşanan büyük tartışma, ardından gerçekleşen Büyük Proleter Kültür Devrimi, 1950’lerde ve 1960’larda uluslararası komünist hareket içindeki bölünme, Peru Komünist Partisi’ni de parçalanmıştı.

Yoldaş Gonzalo, Mao Tse Tung liderliğindeki Çin Komünist Partisi tarafından geliştirilen Uzun Süreli Halk Savaşı ve Yeni Demokratik Devrim çizgisini benimsedi. Büyük Proleter Kültür Devrimi’nden ilham alan yoldaş Gonzalo, revizyonizmi haklı olarak reddetti ve 1969’da 11 arkadaşıyla birlikte Peru- Komünist Partisi’ni kurdu. Yoldaş Gonzalo önderliğindeki Peru Komünist Partisi, Mayıs 1980’de başta Amerikan emperyalizmi, komprador bürokratik burjuva ve Peru’nun feodalizmi olmak üzere emperyalizme karşı halk savaşı/gerilla savaşı başlattı. Aydınlık Yol gerillaları, Peru’nun gerici ve karşı devrimci egemen sınıflarının temsilcisi olan Peru hükümetinin silahlı kuvvetlerine karşı dikkate değer zaferler elde etti.

Yoldaş Gonzalo liderliğindeki Peru Komünist Partisi, devrimci komünist partilerle birlikte, özellikle bazı ülkelerin Marksist-Leninst-Maoist partileriyle, Devrimci Enternasyonalist Hareketi kurdu. DEH’in o zamanki liderliği başta Peru’da ve diğer ülkelerde süregelen devrimci hareketlere yardım etmek için farklı biçimlerde dayanışma gerçekleştirdi. DEH; yoldaş Mao’nun Çin devrimine ve Uluslararası Komünist Harekete katkısını Maoizm olarak sentezleyerek ve bunu Marksizm’in üçüncü ve daha yüksek aşaması olarak ilan etti.

Bundan sonra dünyanın birçok ülkesindeki Devrimci Komünist partiler, Marksizm-Leninizm-Maoizm’i günümüzün Marksizmi olarak tanımlamaya başladılar. Yoldaş Gonzalo, somut şeylerin somut analizi ve sentezi yöntemini geliştirerek Marksist felsefeye katkıda bulunmuştur. Yoldaş Gonzalo, Çin Yeni Demokratik Devrimi ve Marksizm-Leninizm-Maoizm teorisinin değerli deneyimlerini Peru’nun somut sosyo-ekonomik ve kültürel koşullarına uyguladı ve Peru’daki devrimci hareketi ve halk savaşını hız kesmeden ilerletti. Yarı-sömürge ve yarı-feodal ülkelerdeki yeni demokratik devrimin hedeflerinden biri olan komprador bürokratik burjuva hakkında Yoldaş Mao’nun geliştirdiği kavram ve anlayış, kendisi tarafından Peru bağlamında daha somut olarak tanımlanmıştır. Yoldaş Gonzalo’nun Yeni Demokratik Devrime ve Peru’daki halk savaşına yaptığı katkılar, Peru Komünist Partisi tarafından Gonzalo Düşüncesi olarak propaganda edildi.

Peru’daki Yeni Demokratik Devrim ve Halk Savaşı’nın ilerlemesiyle birlikte Amerikan emperyalizmi ve Peru’nun komprador yönetici sınıfları paniğe kapıldı ve Başkan Alberto Fujimori’nin ilk yönetimi döneminde Amerikan istihbarat teşkilatları FBI ve CIA önderliğinde devrimci hareketi ve Peru Komünist Partisi’nin liderini ve gerillalarını temizlemek için özel bir istihbarat örgütleyerek büyük bir operasyon başlattı. Operasyon Terörle Mücadele Ulusal Müdürlüğü tarafından yürütüldü. NDAT’ın seçkin bir birimi, Gonzalo ve Peru Komünist Partisi’nin diğer 8 liderini 12 Eylül 1992’de Lima’daki bir dans öğretmeninin evinde tutukladı.

Yoldaş Gonzalo’ya karşı yürütülen dava bir komediydi. Tutuklanmasının ardından askeri mahkemede yargılandı. Sadece 3 gün yargılanan Gonzalo yoldaş, terör ve vatana ihanet suçlamasıyla kukuletalı askeri hakimler tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı ve San Lorenzo adasındaki deniz üssüne gönderildi. Binlerce insanın temyiz başvurusu üzerine Peru Anayasa Mahkemesi, askeri yargılamaların anayasaya aykırı olduğuna hükmederek yeni yargılama yapılmasını emretti.

Yoldaş Gonzalo’nun yeniden yargılanması 5 Kasım 2004’te başlamasına rağmen, askeri mahkemenin kararının ardından sivil mahkeme de ağırlaştırılmış terör ve cinayet suçlamalarından 13 Ekim 2006’da müebbet hapis cezasına çarptırdı. Duruşma sırasında yoldaş Gonzalo’nun uluslararası medya, Peru ve dünya halkları tarafından duyulan tek sözleri şunlardı: Yaşasın Peru Komünist Partisi!”, “Şan Olsun Marksizm-Leninizm-Maoizm’e!”, “Yaşasın Peru Halkı!”, “Yaşasın Halk Savaşı’nın Kahramanları!”

Peru da dahil olmak üzere uluslararası medya mahkeme işlemlerinden uzak tutuldu ve basın duruşmanın tek bir kelimesini bile duyamadı. Yoldaş Gonzalo, 2014 yılında bir bomba patlaması davasında yeniden yargılandı ve 11 Eylül 2018’de ikinci kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Yoldaş Gonzalo’nun sağlığı Temmuz 2021’den beri sürekli bozuldu ve 11 Eylül’de öldü. Peru Komünist Partisi’nin çağrısının ardından, partimiz, sendikalar ve aydınlar da dahil olmak üzere birçok Maoist parti ve örgüt tedavi edilmesini talep etti.

Gonzalo’nun hastaneye kaldırılması sağlandı ve derhal serbest bırakılması için Peru’nun iktidardaki “sol” hükümetine başvuruda bulunuldu. Ancak sosyal faşist sol hükümet, Amerikan emperyalistlerinin ve onun Peru kompradorlarının gündemine göre hareket etmişti. Yoldaş Gonzalo’nun serbest bırakılması için dünyanın dört bir yanından yapılan çağrılar, yukarıda bahsedilen sosyal faşist sol hükümet tarafından sınıfsal doğası gereği duyulmadı.

Bu şekilde Amerika ve Peru’nun komprador yöneticileri yoldaş Gonzalo’yu ölümüne kadar parmaklıklar ardına koydular. Ona daha iyi tıbbi imkanlar sağlamadılar. Aslında yoldaş Gonzalo’nun Peru’nun deniz üssünde ölümü, Amerikan emperyalistleri ve Peru komprador yöneticilerinin önderliğinde Peru polis-askeri-yargı tarafından barbarca bir cinayetten başka bir şey değildi.

Bu üzücü olayda Merkez Komitemiz, yoldaş Gonzalo’nun Peru’nun yeni demokratik devrimine, Devrimci Enternasyonalist Harekete ve Marksizm-Leninizm-Maoizm bayrağını yüksekte tutmasına katkılarını alçakgönüllülükle hatırlıyor. Merkez Komitemiz, yoldaş Gonzalo’ya gerçek bir saygı göstermek için Hindistan’daki yeni demokratik devrimi ve sosyalist devrimi dünya sosyalist devriminin bir parçası olarak ilerletmeyi bir kez daha taahhüt eder.

Merkez Komitemiz, Peru halkını, Gonzalo’ya gerçek bir saygı olarak, yeni demokratik devrimi Peru’da başarılı kılmak ve onun hayallerini gerçekleştirmek için halk savaşı yolunda ilerlemeye çağırıyor.

Merkez Komitemiz, proletaryayı, ezilen ulusları ve halkları, Amerikan emperyalizminin, Peru’nun komprador hükümetinin ve ordusunun yoldaş Gonzalo’ya karşı deniz üssünde cezasını çekerken sergilediği kötü niyetli davranışları şiddetle kınamaya çağırıyor. MK’mız ayrıca emperyalizme ve komprador bürokratik burjuvaziye ve feodalizme karşı halk savaşını hatırı sayılır ülkede ilerletmeye ve yoğunlaştırmaya çağırır. MK’mız, tüm ülkelerin işçilerini birleşmeye, savaşmaya, yenmeye ve emperyalizmi yok etmeye çağırıyor.

Abhay

Sözcü

Merkez Komite

HKP (Maoist)

22 Eylül 2021

Englısh: https://www.tkpml.com/cpi-maoist-red-homage-to-comrade-abimael-guzman-gonzalo-founder-leader-and-former-chairman-of-communist-party-of-peru/?swcfpc=1