HKP (Maoist): Siyasi Büro Üyesi, ERB’nin sorumlu üyesi Yoldaş Kisanda (Prashanth Bose) ve Sheela Marandi’nin Merkez Komite Üyesi olarak tutuklanmasını ciddi şekilde kınayın!

HİNDİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ (MAOİST)

MERKEZ KOMİTE

BASIN BÜLTENİ

16 Kasım 2021

 

Siyasi Büro Üyesi, ERB’nin sorumlu üyesi Yoldaş Kisanda (Prashanth Bose) ve Sheela Marandi’nin Merkez Komite Üyesi olarak tutuklanmasını ciddi şekilde kınayın!

Merkez Komitemiz, Yoldaş Kisanda (Prashanth Bose) ve MK üyesi Sheela Marandi’nin 11 Kasım’da Jharkhand’ın Saraikela kasabasında tutuklanmasını ciddi şekilde kınıyor. Yoldaş Kisanda 76 yaşında, göz problemleri, prostat, şeker hastalığı vb. tedavisi gördüğü bir sırada tutuklandı.

Bu tutuklamalar, Hindistan devrimci hareketini bastırarak Hindistan’ı Brahmanik Hindutva faşizmine dönüştürmek amacıyla barbarca yürütülen Samadhan-Prahar askeri kampanyalarının bir parçasıdır. Yoldaşlarımız, bu soykırımcı Prahar Kampanyası’nın bir parçası olarak zalim istihbarat birimleri tarafından tutuklandı. Yoldaş Kisanda ve Sheeia Marandj, Hint devrimine katıldılar, hayat ortakları oldular ve emperyalistlere, komprador bürokratik burjuva ve feodal sınıfın sömürü ve baskısına karşı savaşa devam eden devrimci harekette sağlam durdular. Dalit, Adivasi, köylüler, işçiler, kadınlar ve azınlıklar gibi farklı kesimleri hareketin içinde örgütlediler ve sorunlarını çözdüler.

Yoldaş Kisanda, 1966-67’da Naxaibari’nin yükselişi sırasında öğrencilik günlerinde devrimci harekete katıldı. Kolkata’daki işçi sınıfı hareketini yönetti. Dakshin Desh’teyken (Yayın Organı’nın adı çn.) hareketi inşa etmek için Assam’a gitti. Bir süre sonra Bihar ve Jharkhand’daki sorumluluğu üstlendi ve bu tutuklanmasına kadar devam etti. Bu sırada MCCI’nın Genel Sekreteri oldu ve HKP (Maoist)’in kuruluşuna kadar bu sorumlulukta devam etti. Kendini  işine adamış ve çalışkan bir kadro ve liderdi. Marksizm-Leninizm-Maoizm’in yüksek sancağını ve proleter enternasyonalizmin kızıl sancağını elinde tuttu. Birçok kez kilit rol oynadı.

Yoldaş Sheela dee fakir bir adivasi ailesinde doğdu. Devrime katıldı ve adım adım MK üyesi oldu. Jharkhand’daki kadın hareketinde kilit rol oynadı. 2006-2015 yılları arasında hapisteydi.

Bir önceki olayda, hükümet bir komplo kurarak Siyasi Büro üyesi Yoldaş Varunda’yı (Sushil Roy) öldürdü. Ölümüne kadar insanca bir muamele göstermeden onu hapiste tuttu. Hükümet, bu yoldaşlara insanlık onuruna uygun muamele göstermemektedir, çünkü Brahamanik Hindutva faşist güçleri emperyalizme açık bir şekilde hizmet ediyor ve terörünü insanların, devrimci, hareketin, entelektüellerin, demokratların ve halkın tüm kesimlerinin üzerine salıyor. Bu yüzden herkese hitap ediyoruz: Milliyetler, işçi sınıfı sendikaları, ilerici güçler, Hindistan ve yurtdışındaki vatanseverler ve insan hakları örgütleri, bu acımasız insanlık dışılığa karşı sesinizi yükseltin. Uzman doktorların gözetiminde daha iyi tedavi ve tüm koşulları siyasi tutsaklar için iyileştirmeyi talep edin. Yoldaş Kisanda ve Sheeiade yaş ve sağlık gerekçesiyle serbest bırakılmalı. Ailelerinin ve arkadaşlarının yardımıyla mahkemeye katılmalıdırlar.

Abhay, Sözcü, Merkez Komitesi

HKP (Maoist)

Englısh: https://www.tkpml.com/cpimaoist-condemn-seriously-the-arrest-of-comrade-kisan-da-prashanth-bose-political-bureau-member-erb-in-charge-and-sheela-marandi-a-cc-member/?swcfpc=1