HKP(Maoist): Başbakan, müzakerelerimizin şartlarıyla ilgili görüşünü açıklamalı!

Başbakan, müzakerelerimizin şartlarıyla ilgili görüşünü açıklamalı!

Halkın anayasal haklarını ihlal etmekten vazgeçin!

Başbakan Bhupesh Baghel’in Maoistlerin Hindistan Anayasasını kabul edip silahlarını bırakmaları halinde onlarla müzakereye hazır olduklarına dair açıklaması saçma ve ikiyüzlülüğün kanıtı. Bir yandan havadan bombalama yapmak, diğer yandan pazarlık teklif etmek halkı yanıltmaktır. Bu, Maoistlere karşı propagandadan başka bir şey değildir. Bu açıklamanın arkasında büyük bir saldırının komplosu var.

Merkezi Hükümetin kurşuna kurşunla karşılık verme politikasını sorgulayan Başbakan, son hava saldırılarını neden kabul ettiğini söylemeli? Son hava saldırıları, Baghel Ji’nin Merkez’deki BJP hükümetiyle kendi halkına karşı devam eden savaşında el ele verdiğini kanıtlamıyor mu?

Bastar IG, Bastar halkına havadan bombalama yapılmadığı konusunda yalan söylüyor. Hava bombardımanını da reddederseniz, hangi ülkenin ordusunun geldiğini ve Bastar ormanında hava bombardımanını gerçekleştirdiğini öğrenin.

Unutulmamalıdır ki, Başbakan, hükümetinin Kuzeydoğu’daki altı silahlı grupla anlaşmalar imzaladığını duyurduğunda, Başbakan Baghel Ji neden müzakereler için silah bırakmamızı istedi? Bunda mantık yok. Devriye operasyonları, çatışmalar, pusular, katliamlar, yasadışı tutuklamalar, kamu can ve malına zarar verme. Partiniz; Partimize ve HKGO’yla mücadele adı altında her gün ülkenin birçok yerine milyonlarca polis, paramiliter ve askeri güç konuşlandırıyor. Devrimci Halk Komitelerinin lağvedilmesi için kampanya yürütürken, Silahlı Kuvvetlere sürekli yeni kamplar kurarken, bizden silahlarımızı bırakmamızı istemek gülünç, anlamsız ve saçmadır.

Hindistan Anayasasına karşı çıkanlar hükümetlerdir. Sadece hükümetler, halkın anayasal haklarını büyük ölçüde ihlal ediyor. Gram Sabhaların hakları Beşinci Program Pesa Yasası uyarınca ihlal ediliyor. Aşiret bölgelerinde gram sabhaların izni olmadan polis, paramiliter güçler ve ordu kampları kuruluyor ve yollar, köprüler ve menfezler inşa ediliyor. Kabileler protestolar gerçekleştirirken katliamlarda ve pusularda öldürülüyor. Ülkenin doğal kaynakları ve rezervleri tüzel kişilere devrediliyor. Bastar aşiret üyelerine aşiretlerin anayasal haklarına ve uluslararası hukuka aykırı olarak hava saldırıları düzenleniyor. Helikopterler ve dronlar gece gündüz başlarının üzerinde dolaşıyor. Hayatları zorlaştı.

Naya Raipur Yerinden Edilmiş Köylüler Hareketi, polis kamplarına, katliamlara ve geçen yıldan bu yana Silangar Yerli Halk Hareketi de dahil olmak üzere diğer haklı taleplerine karşı, Vechaghat, Vechapal, Pusnar, Gompad, Pusguppa gibi yerlerdeki insanlar barışçıl, anayasal haklarını kullanıyorlarsa ve silahsızlarsa saldırılar neyi gösteriyor?

Gerçeği söylemek gerekirse, hükümetlerin anayasal bir onay istemeye ahlaki hakları bile yoktur. Birincisi, hükümetler Anayasa’ya uymalı ve dürüstçe uygulamalıdır. Merkezdeki BJP hükümeti, Anayasa’nın egemenlik, laiklik, sosyalizm ve demokrasi gibi kağıt üstünde sınırlı olan temel ilkelerini yok etmeye çalıştı.

Baghel ji, Maoist hareketi yok etmek için inanç, kalkınma ve güvenlik ilkelerinden bahsetti. Baghel ji’nin buradaki yerli ve yabancı şirketlerin güvenini kazanmanın, onların gelişimi için gerekli planları hayata geçirmenin, finansal ve diğer çıkarlarını korumanın bir formülü olduğu şeklindeki sözlerini halkın anlaması gerekiyor.

Son olarak, Başbakan’ın müzakere önerisine cevabımız, müzakerelere her zaman hazır olduğumuzdur. Bu nedenle, elverişli bir ortam yaratmak sizin sorumluluğunuzdadır. Önce partimize, HKGO’na, kamu derneklerine getirilen kısıtlamaları kaldırın ve müzakereler için elverişli bir ortam yaratın. Bize açık operasyonlar yürütme, hava saldırılarını durdurma, silahlı kuvvetleri çatışma bölgelerinden çekme, birlikleri geri çekme ve tutuklu liderlerimizi görüşmeler için serbest bırakma fırsatı verin. Bu konulardaki görüşleriniz konusunda net olun.

Vikalp

Sözcü

Hindistan Komünist Partisi (Maoist)

Dandakaranya Özel Bölge Komitesi

7.05.2022