HKP(Maoist): Yoldaş Akkiraju Hara Gopal Ölümsüzleşti!

Yoldaş Akkiraju Hara Gopal Ölümsüzleşti!

HKP(Maoist) Merkez Komitesi, Polit Büro üyesi Yoldaş Hakkiraju Hara Gopal Ramakrishna’nın (RK), (Saket, Madhu, Srinivas) ölümsüzleşmesi ile ilgili  basın duyurusu …

Yoldaş Akkiraju Hara Gopal (63), 14 Ekim 2021 tarihinde sabah saat 06.00’da hastalığı nedeniyle vefat etti. Yoldaş Hara Gopal, aniden böbrek sorunları yaşamaya başladı. Hemen diyaliz tedavisine başladı ancak tedavi sürecinde böbrekleri iflas etti ve diğer sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetti. Parti, ona iyi bir tıbbi tedavi gerçekleştirdi ancak başarısız oldu. O, devrimci safların ortasına gömüldü ve orada anılacak.

Yoldaş Ramakrishna’nın ölümsüzlüğü parti için büyük bir kayıptır. Yoldaş, 1958 yılında Guntur ilçesinin Palnad bölgesinde doğdu. Babası bir öğretmendir. Yoldaş Hara Gopal mezuniyet sonrası bir süre babasının yanında öğretmen olarak çalıştı. 1978’de devrimci siyasete ilgi duyarak HKP(ML) (Halk Savaşı)’a katıldı.

1980 yılında Guntur İlçe Parti Konferansı’na katıldı. 1982’de profesyonel faaliyetçi olarak katılım sağladı. Palnad bölgesindeki köylerde parti faaliyetleri yürütüyordu. Bu süre zarfında devrimin lideri olarak yükseldi ve 1986’da Guntur Bölge Sekreteri oldu. 1992’de Eyalet Komitesi üyeliğine seçildi. Daha sonra 4 yıl boyunca Güney Telangana hareketini yönetti. 2000 yılında Andhra Pradesh Eyalet Sekreteri seçildi ve Ocak 2001’de HKP(ML)(Halk Savaşı) 9. Kongresinde Merkez Komitesi üyesiydi.

2004 yılında, partiler arası görüşmelerde Andhra Pradesh Eyalet Hükümetiyle görüşmede bir heyete başkanlık etti. Halkın taleplerini hükümetin önüne koydu ve heyetle etkin bir şekilde görüştü. Bu görüşmeler sürecinde parti, siyasi vizyonunu herkese yaymıştır. Hükümet görüşmelerden çekilir çekilmez gözaltı uygulamasına ve Yoldaş Ramakrishna’ya yönelik suikast girişimlerine başladı. Bunun üzerine Merkez Komite onu AOB (Andhra-Odisha Sınırı, çn.) bölgesine transfer etti ve ona bu bölgenin sorumluluğunu verdi. 2014 yılına kadar AOB Sekreteri olarak görev yaptı. Merkez Komite’de AOB’ye önderlik etmekten sorumluydu. 2018 yılında Merkez Komite tarafından Politbüro’ya atandı. Hükümet tarafından takip edilen ve kısıtlayıcı önlemlerin yoğun olduğu AOB’de partiyi ve kadroları korumak için çok çalıştı. Bu sırada hastalandı ve yaşamını yitirdi.

Yoldaş Hara Gopal, devrim sırasında Yoldaş Sirisha ile evliydi. Onların bir oğulları doğdu. Yoldaş Munna (Prithvi) da devrim sırasında babasının izinden gitti ve 2018’deki Ramaguda çatışmasında şehit oldu.

Yoldaş Hara Gopal, devrimin kararlı bir katılımcısıydı. Bir savaşçının cesaretiyle partiye ve devrime önderlik etti. Parti siyasi belgelerinin hazırlanmasında aktif bir müzakereciydi. Halkla sürekli temas halindeydi ve partiye her alanda hizmet etti. Yorulmadan çalıştı, devrime hiçbir çıkarı olmadan hizmet etti. Sarsılmaz bağlılığı, üslubu, alçakgönüllü yaşamı, halk ve yoldaş sevgisi, düşmana karşı netliği, devrimin gidişatındaki berraklığı, öngörüsü… O, partisinin, kadroların ve devrimci kitlelerin, inançlarını sonuna kadar sürdürmek ve ülkedeki demokratik devrimi tamamlamak için ilham kaynağıdır.

Tekrar yemin edelim! Yoldaş Akkiraju Hara Gopal (Ramakrishna) Amar Rahe! (Çok Yaşa, çn.) Amar Rahe!

Abhay

Merkezi Komite Sözcüsü

Hindistan Komünist Partisi (Maoist)

15 Ekim 2021