İsa Demirbaş

İsa Demirbaş

Ölümsüzleştiği tarih: 23 Kasım 1979

İsa Demirbaş yoldaş, 1955 yılında Samsun’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra, ailesine yardımcı olabilmek için hamallık yapmaya başladı. Okula devam edemedi.  İsa Demirbaş bu yaşam kavgası içinde devrimcileşti. 12 Mart’ın ağır koşulları altında bile yılmadan devrimin propagandasını yaptı. O yıllarda tütün üreticilerinin ekonomik-demokratik mücadelesinin örgütlenmesinde aktif bir rol oynadı.

Bafra Tütün Üreticileri Birleşme ve Dayanışma Derneği (BATÜ-DER)’de faaliyet yürüttü. Dışarıdan gece okulunu bitirerek muhasebecilik yapmaya başladı. Sinop Tekel İşletmesi’nde muhasebeci olarak işe giren İsa Demirbaş, yine bu dönemde mesleğini terk ederek yaşamını tamamen devrime adadı.

23 Kasım 1979 tarihinde M. Zeki Şerit’in ölüm yıldönümünde yapılacak eylemler için Bafra’ya giden İsa Demirbaş, eylem alanında polisin tuzağına düşer. Diğer yoldaşlarının gözaltına alındığından haberi yoktur. Alana gelir gelmez polisin açtığı ateş sonucu yaralanır.

Ancak o da hemen silahına sarılmış ve iki polisi yaralamıştır. Aldığı kurşun yaraları oradan uzaklaşmasını engeller. Yaralı bir vaziyette gözaltına alınarak hastane yerine karakola götürülür. Ve yoğun işkenceler sonucu katledilir.

Devlet, İsa Demirbaş yoldaşa uyguladığı işkenceyi saklamaya çalışmış ve katledilmesine çatışma süsü verilmiştir. Ancak cenazeyi almaya giden ailesi ve yoldaşları İsa Demirbaş üzerinde işkence izlerini tespit etmiştir.

Ertesi gün İsa Demirbaş yoldaş için Samsun şehir merkezinde kitlesel bir cenaze töreni yapılır.

İsa Demirbaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanı TİKKO savaşçısıydı.

 

*****

İsa Demirbaş yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

İsa Demirbaş yoldaşın ölümsüzleşmesine dair bir haber küpürü (25 Kasım 1979, Aydınlık Gazetesi)

İŞÇİ KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı:6 Mart 1980

*****

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

*****