Kahraman Ailesi

Kahraman Ailesi

Ölümsüzleştikleri tarih: 9 Ekim 1993

Veli Kahraman, 16 yaşındaki kızı Meral Kahraman ve 22 yaşındaki kızı Zeynep Kahraman Dersim’in Çemişgezek ilçesine bağlı Doğan köyünde PKK gerillaları tarafından katledildi.

PKK’nin kaçırdığı Murat Kahraman adlı genç ellerinden kaçınca evine giderek önce ailesine 25 milyon para cezası kesen PKK gerillaları, 9 Ekim akşamı Doğan köyüne giderek aileye “abinizi getirdik” diyerek kapıyı açtırdıktan sonra aileyi tehdit ederler. Meral Kahraman ve Zeynep Kahraman‘ın  elleri arkadan bağlanırken bir yandan da kendilerini taciz eden PKK gerillaları elleri bağlı içeride bırakılan insanların üzerine bir de evi ateşe verirler.

Meral Kahraman dışarı çıkmayı başarsa da dışarıda PKK gerillaları tarafından kafasına kurşun sıkılarak katledilir. Baba Veli Kahraman, vücuduna 24 kurşun sıkılarak öldürülürken Zeynep Kahraman ise yaralı bir halde bırakılır ve köylüler onu doktora götürmemeleri için tehdit edilirler. Daha sonra Zeynep Kahraman da yaşamını yitirir.

Meral Kahraman

 

Zeynep Kahraman

Veli Kahraman

****

“Kahraman Ailesi”nin katedilmesine dair basında çıkan haber, yorum ve makale:

“OLACAĞI BUYDU!…”

İŞÇİ-KÖYLÜ KUTULUŞU, Özel Sayı 3, Ekim 1993

Sayfa: 21-28

[Ekim 1993 tarihli ve TKP(ML) MK imzalı, Dersim’de TDKP gerillalarının ve TKP(ML) TİKKO taraftarları Kahraman Ailesi’nin PKK tarafından katledilmesine dair yapılan açıklama]