KBDH Milisleri İstanbul’da bir öğrenci yurdunu ateşe verdi

KBDH Milisleri İstanbul’da bir öğrenci yurdunu ateşe verdi

İstanbul’da Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Esenyurt Kız Öğrenci Yurdu’na yönelik sabotoj eylemi gerçekleştirdik. 02 Mayıs 2020 öğlen saatlerinde gerçekleştirdiğimiz eylemde, boş olan yurdun çatısında çıkan yangın sonrası bina büyük oranda kullanılamaz hale geldi.

KBDH (Kadınların Birleşik Devrim Hareketi) Milisleri olarak yaptığımız eylemi ocak ayında intihar eden İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli anısına gerçekleştirdik. Sibel Ünli, yemek kartında kalan 1 TL ile yemek yiyemediğini belirterek, “gidecek bir yerim yok, yaşamaya değer bir hayatımda” paylaşımı yaparak intihar etti.

20 yaşında bir genç kadının yaşamını değersizleştiren, geleceksizleştiren 18 yıllık AKP iktidarı ve patriyarkal-kapitalizmdir. AKP’nin 18 yıllık iktidarında Erdoğan’ın “kindar ve dindar bir nesil yetiştirme projesi” çürümüş bir toplum, geleceği yok edilmiş bir gençlik yaratmıştır. Okullar ve öğrenci yurtları tecavüzcü vakıflara, cihadist tarikatlara teslim edilmiş, müfredat faşizme ve saraya biat eden bir gençlik yaratma üzerine inşa edilmiştir. Paradan başka kutsalı olmayan AKP iktidarında ticarileştirilen eğitim sisteminde yoksul çocukların payına gidilemeyen okul, yenilemeyen yemek düşmektedir. Aynı zamanda tek tipleştirilen sistemde bırakın anadilde eğitimi, Kürt, Ermeni ve Alevilere yönelik asimilasyon, inkar ve imha eğitimin bir parçası haline gelmiştir. Bu sistemde genç kadınların payına ise iki kat daha ağır kölelik dayatılmaktadır.

Devlet ve özel öğrenci yurtlarında, AKP destekli Ensar ve Türgev gibi vakıfların kurumlarında kadın öğrencilere yönelik taciz ve tecavüz saldırıları had safhaya varmıştır. İnsani yaşam koşulları olmayan yurtlarda yemeklerden, yataklara, barınmadan, ısınmaya, içme suyuna, yurt ücretlerine kadar herşey yoksul öğrenciler için bir aşağılanmaya dönüşmüştür.

AKP iktidarında “kadının” toplumsal geleceğini merak eden kim varsa, Erdoğan’ın bölge ortağı DAİŞ çetelerine baksın.

AKP iktidarında “gençliğin” toplumsal geleceğini merak eden kim varsa, İŞKUR önünde bitmez bilmek kuyruklara, okul parası için çalışırken inşaattan düşerek can verenlere, valilik önünde “açım” diyerek bedenini ateşe veren yoksula, intihar eden üniversite öğrencilerine baksın.

AKP iktidarında Kürdün, Ermeninin, Alevinin geleceğini merak edenler, bir anneye gönderilen kargo torbasına, yerde yüzüstü yatan Hrant’a, Madımak tahliyelerine baksın.

Bizler KBDH Milisleri olarak tüm kadınları Kadın Kurtuluşunun bayrağı altında buluşmaya ve en önde savaşmaya davet ediyoruz.