KKB, Gerçekleştirdiği Etkinlikle Kuruluş Kongresini Kutladı

TKP-ML Komünist Kadınlar Birliği Kuruluş Kongresi Etkinliği

KKB, Gerçekleştirdiği Etkinlikle Kuruluş Kongresini Kutladı

TKP-ML Komünist Kadınlar Birliği’nin kuruluş kongresini gerçekleştirdiğini açıklamasının ardından bir yandan kutlama mesajları gelirken diğer yandan da Ortadoğu topraklarında bir etkinlik gerçekleştirildi. Kürt, Arap ve Ermeni milliyetinden çok sayıda kadının katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik, aynı zamanda KKB’nin doğrudan gerçekleştirdiği ilk kitlesel etkinlik oldu.

Yapılan açılış konuşması ve saygı duruşunun ardından KKB adına Kürtçe ve Arapça konuşmalar yapıldı. KKB adına yapılan konuşmada ilk olarak “Gerçekleştirdiğimiz kuruluş kongremizin coşku ve heyecanıyla sizleri selamlıyoruz” denildi.

TKP-ML’nin gerçekleştirdiği ilk konferanstan, 2019’daki ilk kongreye kadar KKB’nin kuruluş sürecinin tarihinin anlatıldığı konuşmada, Partimiz TKP-ML ataerkil sistemi, devrimimizin temel sorunlarından biri olarak ortaya koyarak, ataerkil sisteme karşı mücadeleyi devrimimizin temel görevleri arasında olduğu bilinciyle bu görevlerimizi gerçekleştirecek bir güç olan kadın örgütümüz KKB’nin kurulması kararını 2019’da almıştır” denildi.

Her gün direnmek ve mücadeleyi büyütmek için nedenlerin çoğaldığını dile getiren konuşmada, başta Ortadoğulu kadınlar olmak üzere tüm dünyada kadınların ve LGBTİ+ların diktatörlere karşı yürüttüğü özgürlük mücadelelerinde ya bizzat örgütleyen ya da öncülük eden muazzam bir dönemden geçildiği ve “Jin, Jiyan, Azadi” sloganının özgürlük mücadelesi yürüten tüm kadınların ortak sloganı haline geldiği ifade edildi. “Artık dünyanın bir köşesinde yapılan kadın ya da LGBTİ+ eyleminin oranın sınırları içerisinde kalmıyor. Dünyanın dört bir yanında tüm kadınlar ve lubunyalar cephesinden ciddi bir karşılığı oluyor. Kadınlara ve LGBTİ+lara yönelik saldırılar da ve bu saldırılara yönelik direnişler de ülkelerin sınırlarının aşarak giderek ortaklaşıyor” sözlerinin ardından ortak düşman olan ataerkil patriarkal sistem karşısında mücadeleyi de ortaklaştırmak ve büyütmek gerektiği ifade edildi.

KKB adına yapılan konuşma, “Vardık, varız, varolacağız” sözleriyle son buldu.

Konuşmanın ardından Ortadoğu ve dünyadaki gelişen kadın hareketlerinin ve KKB şehitlerinin yer aldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Sık sık “Jin, Jîyan, Azadî” sloganın atıldığı etkinlikte müzik dinletisi, koro, folklor ve son olarak 2014’te İran rejimi tarafından idam edilen Reyhaneh Cabbari’nin yaşamı ve direnişinin konu edildiği tiyatro gösterimi yapıldı. Tiyatro kadınların büyük ilgi ve beğenisini topladı.

Etkinlik resmi programının bitmesinin ardından çekilen halaylarla sona erdi.