KKB Rojava Komitesi: Çırpınışları boşa; Zehra’nın, Hebûn’un ve Emine’nin düşleri mavzerlerimizden üstlerine yağacak!

Çırpınışları boşa; Zehra’nın, Hebûn’un ve Emine’nin düşleri mavzerlerimizden üstlerine yağacak!

Faşist TC devleti, işgal saldırılarını sürdürürken direniş ve zaferin simgesi Kobanê’de 3 devrimci kadını daha katletti. Helincê köyüne SİHA’larla yaptığı saldırıda Kongreya Star Fırat Bölge Koordinasyonu üyeleri Zehra Berkel ve Hebûn Mela Xelil ile ev sahibi ve devrimin sivil neferi Emine Weysi’yi katletti.

Kürt kadın hareketinin bölgede erkek egemenliğine ve Rojava’nın işgaline karşı yürüttüğü mücadele başta faşist TC devleti olmak üzere onun destekçisi olan emperyalistleri ve faşist TC devletinin işbirlikçilerini korkutmaya devam ediyor. Kürt ulusal özgürlük hareketinin kadınlar öncülüğünde yürüttüğü mücadele, ataerkil emperyalist-kapitalist sistemin ve onun işbirlikçilerinin bölgedeki oyunlarını bozduğundan Türkiye Kürdistanı başta olmak üzere, dört parça Kürdistan’da yürütülen siyasi ve askeri saldırıların ardı arkası kesilmiyor.

Gare, Heftanin, Xakurke ve Şengal’de hava ve kara ve hava saldırılarını sürdüren faşist TC, aynı zamanda Türkiye Kürdistanı’nda gerillaya yönelik operasyonlarına da hız vermiş durumda. Yine belediyelere kayyum atayarak kadın özgürlük mücadelesinde bir mihenk taşı olan eşbaşkanlık sistemine saldırmaya devam ediyor. Besleyip büyüttüğü çeteleri ise Serekaniye’de, Girê Spi’de ve Efrin’de kadınları kaçırıyor. Kendi içindeki her türlü demokratik eylem ve etkinliğe yasak ve saldırılarla cevap veren faşist devlet, kadınlar ve LGBTİ+’lar için özel olarak düşmanca politikalar üretmeye devam ediyor. Katilleri koruyan, kadın ve LGBTİ+ düşmanlarını adeta ödüllendiren devlet aklı, yaşamın her alanında işkence, tecavüz ve şiddetle ataerkil yapısını pekiştirerek hayatta kalmaya çabalıyor.

Ancak kadınların birleşik mücadelesi karşısında hiçbir şansı yok! Bütün çırpınışları boşa! Bu saldırılarına rağmen gerillanın karşısında, devrim ve demokrasi mücadelesinin karşısında, kadın özgürlük mücadelesinin karşısında çaresiz kalıyor. Rojava’yı işgal politikaları en vahşi ve en onursuz şekilde sürse de başta kadınlar olmak üzere halkın öfkesi ve kararlılığı bütün saldırılarını boşa çıkarıyor.

Dün DAİŞ’le bugün çeteleri ve teknik üstünlüğü ile yaptığı saldırılar karşısında YJA-STAR gerillaları her yerde eylemlerini sürdürüyor. KBDH İntikam Birimleri Zeynep Kınacı’nın, Delal Amed’in, Aynur Ada’nın, Ceren Güneş’in ideallerini eylemlerinde yaşatıyor. Rojava’da kadınlar hem askeri alanda hem de ekonomiden siyasete, sosyal yaşamdan komün çalışmalarına Xevrin Xelef’in, Arin Mirkan’ın, Sakine Cansız’ın ve Zehra Berkel’in izinden kadın devrimini örmeye devam ediyor.

Bütün bu saldırılar karşısında Rojava’da yaşayan, Rojava’da savaşan kadınlar olarak cevabımız daha fazla direniş oluyor. Son sözü onların teknik olan sözde üstünlüğü değil; bizim türkü olan mavzerlerimiz, yaşam olan devrimimiz söyleyecek!

Yaşasın kadın devrimi!

Zehra, Hebûn, Emine ölümsüzdür!

Jin, Jiyan, Azadi!

Komünist Kadınlar Birliği Rojava Komitesi

25 Haziran 2020