Komutan Martager, ölümsüzleşmesinin 5. yılında anıldı

Komutan Martager, ölümsüzleşmesinin 5. yılında anıldı

2017 yılında Rojava topraklarında ölümsüzleşen TKP-ML TİKKO komutanı Nubar Ozanyan (Orhan Bakırcıyan), Şehit Nubar Ozanyan Taburu tarafından örgütlenen bir anma ile mezarı başında anıldı. Anmaya Ermeni Toplumsal Meclisi de katıldı.

                

 

 

 

 

 

Nubar Ozanyan şahsında tüm devrim şehitleri için gerçekleştirilen askeri tören saygı duruşu ile başladı. Ardından Şehit Nubar Ozanyan Taburu’nun açıklaması Arapça olarak okundu. Bu açıklamada; “Bugün Orhan Bakırcıyan yoldaşı anmak için bir araya geldik. O, 63 yıllık ömrünü halkların özgürlüğü ve adalet için mücadeleye adadı. Bütün ömrünü devrim işçisi olarak geçirdi. Rojava’ya başta Kürt halkının direnişine katılmak ve buradaki halkları korumak için geldi. Ermenilerin özgürlüğü için Karabağ direnişine katıldı. Direnişte olan Filistin’e de gitti. Rojava Devrimi’nin ihtiyaçlarına cevap olarak mümkün olan en hızlı biçimde Suriye halklarını savunmak için Rojava’ya geldi. 2017’de Serekaniye topraklarında şehit düştü. Bugün biz onun ismi ile Şehit Nubar Ozanyan adıyla bir tabur kurduk. And olsun ki, Şehit Nubar Ozanyan’ın ve bütün şehitlerimizin yolunu takip edeceğiz” denildi.

Askeri törenin ardından Ermeni Meclisi adına Arapça bir açıklama ve Kürtçe bir konuşma yapıldı. Açıklamada “O, direniş ruhumuzu uyandırdı. Bu ruh sayesinde onun ismiyle Ermeni Taburu kuruldu. Ardından aynı ruhla Ermeni Toplumsal Meclisi’ni kurduk. Özgürlük yolunda öncümüz oldu. Zulüm görmüş ve soykırım politikaları yüzünden mazlum olan Ermeni halkının öncüsü oldu. Şehidimize, yolunu takip edeceğimize sözünü veriyoruz. Ya başaracağız ya da bu yolda şehit düşeceğiz. Şehidimizin ruhuna selam olsun” denildi.

                 

 

 

 

 

 

Kürtçe olarak yapılan konuşmada ise “106 yıl önce yapılan soykırımda şehit düşenlerin de bugün şehit olanların da yoldaşlarıyız. Bu yüzden ne kadar yapabiliyorsak o kadar direneceğiz. Diyoruz ki, şehitlerimiz ölümsüzdür” denildi.

Konuşmaların ardından TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi adına Ermenice bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada “Burada yatan ‘sıradan’ bir insan değildir. ‘Sıradan’ bir savaşçı da değildir. O Ararat ve Sipan dağları kadar yücedir. Kimse bizi bu mezarlıklarda onu aramamız için zorlayamaz. Kalbimizdedir, ideallerimizde ve mücadelemizdedir. Biz onun savaşçıları olarak onunla gurur duyuyoruz. Ararat ve Sipan kadar duyuyoruz. Ve bu onuru ölüme kadar taşıyacağız. Onun mezarı başında söz veriyoruz ki, onun mücadele yolunda yürümeye devam edeceğiz. Özgürlük ve bağımsızlık için mücadele edeceğiz. Faşist Türk devleti iyi bilsin ki, bizi yok edemezler. Ne Enver Paşa ne Talat ne de Erdoğan Paşa bizi yok edemediler, yok edemezler. Çünkü biz halkız ve bir halkı yok edemezler. … Onun anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Bütün devrim şehitleri ölümsüzdür. Nubar Ozanyan ölümsüzdür” denildi.

Konuşmaların ardından Ermeni Toplumsal Meclisi ve Ş. Nubar Ozanyan Taburu’ndan kadınlar ile KKB’li savaşçılar Serekaniye işgali sürecinde ölümsüzleşen Xevrin Xelef, Aynur Ada, Ceren Güneş başta olmak üzere ölümsüzleşen kadın savaşçıların mezarlarını ziyaret ettiler.