Komutan Nubar Ozanyan Mezarı Başında Anıldı

Komutan Nubar Ozanyan Mezarı Başında Anıldı

Derik: 14 Ağustos 2017 tarihinde Rojava’da ölümsüzleşen TKP-ML üyesi TİKKO Rojava Komutanı Nubar Ozanyan için Derik Şehitliği’nde mezarı başında bir anma gerçekleştirildi. Onun adına kurulan Şehit Nubar Ozanyan Taburu ve TKP-ML TİKKO savaşçıları tarafından gerçekleştirilen anmaya Derikli Ermeniler de katıldı.

Tüm devrim ve komünizm şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından TKP-ML TİKKO adına Arnos Andok Ermenice bir konuşma gerçekleştirdi. “Bugün bu şehitlikte büyük bir devrimci, gösterişsiz bir enternasyonalist komutanı, Nubar Ozanyan’ı anmak için toplandıklarını” ifade eden Andok; “O sadece soykırıma uğramış, kar taneleri gibi parçalanmış bir halkın özgürlüğü ve kurtuluşu için savaşmadı. Ezilen tüm yoksul halklar için de büyük bir fedakarlık ve cesaretle savaştı. Ezilen halkları kendi halkı gibi sevdi. Onların özgürlük talebini devrimci görevi olarak kabul etti. Bu yüzden Filistin’de, Kürdistan’da, Ermenistan’da savaşmakta bir an olsun tereddüt etmedi” dedi. “Ararat ne kadar yüce ve heybetliyse komutan Nubar Ozanyan da o kadar büyük bir heybet ve yücelikle halkların özgürlük kavgasına katılmıştır” diyen en Arnos Andok, onun eşit, özgür ve adil bir yaşam yaratmak için kendisine ait her şeyden vazgeçerek hakikat yolunda yürüdüğünü söyledi.

Arnos Andok konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Hakiki devrimcilik nasıl yapılırın vazgeçilmez örnek ismi oldu. Yaprakları yeşerten yağmur gibi yağdı çöle dönmüş yoksul toprakların üzerine. Bilmenin, istemenin yetmediğini harekete geçerek yapmanın devrimciliğini bizlere öğretti. Anlaşılmanın değil anlamanın yolunu seçerek bütün ruhuyla ve tükenmez devrimci coşkusuyla devrime katıldı. Onun olduğu her yerde ölüm değil yaşam, kölelik değil özgürlük var oldu. Her zaman zirvelerde uçmayı başaran komutan Nubar Ozanyan yoldaş onurumuzdur. Onun yaşamı duruşu ve pratiği öğretimizdir” diyen TKP-ML TİKKO komutanlarından Arnos Andok konuşmasını “Şan ve onur olsun komutan Nubar Ozanyan yoldaşa”, “Şan ve onur olsun halk için toprağa düşenlere” sloganlarıyla sonlandırdı.

Andok’un ardından Şehit Nubar Ozanyan Taburu komutanlarından Mardik Muradyan da Arapça bir konuşma gerçekleştirdi. Muradyan konuşmasında, komutanları Nubar Ozanyan’ın devrimci kişiliğine ve mücadele tarihine değindi ve “O, ardında büyük bir miras bıraktı. O miras bugün soykırıma uğramış bir halkın ilk defa bu topraklarda kendi özsavunma gücünü oluşturduğu Şehit Nubar Ozanyan taburumuzdur ve onun yaşamı ve mücadelesidir” dedi. Mardik Muradyan sözlerini; “Nubar Ozanyan Taburu’nun savaşçıları olarak, onun iyi bir öğrencisi olma ve savaşma sözünü veriyoruz” ifadeleriyle sonlandırdı.

Anma yapılan konuşmaların ardından sonlandırıldı.