Floransa’nın Lorenzo’su Rojava’nın Tekoşer’i Ölümsüzlüğe Uğurlandı

Floransa’nın Lorenzo’su Rojava’nın Tekoşer’i Ölümsüzlüğe Uğurlandı

Enternasyonal savaşçı Lorenzo Orsetti Avrupa’da yaşayan TKP-ML faaliyetçilerinde katıldığı bir veda etkinliği ile 23 Haziran tarihinde ölümsüzlüğe uğurlandı.

Lorenzo`nun yoldaşları, arkadaşları Baghouz`dan Floransa`ya uzanan yolda onu yalnız bırakmadı. Daha önce gitmediği görmediği topraklarda tanımadığı insanlar için DAİŞ barbarlığına karşı ölümsüzleşen enternasyonalist savaşçı Tekoşer`in yoldaşları da onu tanımadan sevmiş ve onun için Floransa yollarına dizilmişlerdi.

Floransa sokaklarında bir Partizan Lorenzo Orsetti

Doğup büyüdüğü topraklara, Partizan mezarlığına defnedilen Lorenzo için organize edilen veda töreni yürüyüş ile başladı. Yürüyüşe katılan yüzlerce kişi tarafından çeşitli dillerde “Kahrolsun faşizm ve Lorenzo mücadelemizde yaşayacak” şiarlı sloganlar atıldı. YPG, Anarşist bayrağı ve TİKKO bayrağının asılı olduğu arabanın arkasında her dilden sloganların yanı sıra İtalyanca ve yoldaşlarının söylediği Türkçe Ciao Bella marşlarıyla yürüyüş tamamlandı. Yaklaşık yarım saat süren yürüyüşün ardından Lorenzo`nun naaşı yoldaşlarının omzunda törenin gerçekleştiği alana taşındı.

Anma töreni tüm devrim ve komünizm mücadelelerinde yitirilenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Orsetti’nin babasının yanı sıra, kurum temsilcileri ve enternasyonalist savaşçılarda konuşmalar yaptı. TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığının gönderdiği mesajın okunmasının ardından Orsetti ile savaşan enternasyonalist savaşçılar konuşmalar yaptı. Yapılan konuşmalarda Orsetti’nin mutluluğu ile mücadeleye olan bağını/sevgisini ve tutumunu anlattılar.

“Lorenzo umudu ileriye taşımanın adı”

Okunan şiirler ve Lorenzo`yu anlatan öykülerle duygusal anlar yaşanan etkinlikte yapılan tüm konuşmalarda yılgınlığın ve umutsuzluğun yaşandığı bir zamanda Lorenzo`nun Floransa`da umudun adı olması birçok konuşmanın ana teması idi.

Özellikle genç bir öğrencinin “Lorenzo umudu ileriye taşımanın adı oldu ve bende bu umudu ileriye taşımanın bir parçası olacağım” sözleri tüm kitleyi heyecanlandırdı. İtalyanca marşlarla ve “Şehid Namırın” sloganlarıyla tören sona erdi. Lorenzo`nun naaşı veda etmek isteyen yüzlerce sevdiği için uzun süre salonda sevdikleriyle baş başa bırakıldı.

İtalyan Enternasyonalist savaşçı Partizan mezarlığına defnedildi

Devrimci, demokrat, yurtsever, anarşist kurumlar ve Lorenzo’nun yoldaşlarının katıldığı etkinlik 24 Haziran günüde devam etti. Baghouz`da 18 Mart tarihinde ölümsüzleşen Tekoşer Partizan Şehitlik Mezarlığı’nda yapılan törenin ardından defnedildi.

 

Tekoşer’e veda töreninde Rojava’daki yoldaşlarının yolladığı ve okunan mesaj aşağıdadır:

“Merhaba Dostlar, Merhaba Yoldaşlar;

Tekoşer yoldaşı doğduğu büyüdüğü topraklara uğurladığımız bugünde, Lorenzo’nun ailesi dostları ve yoldaşlarıyla bir arada olmanın onurunu yaşıyor hepinizi partizanca duygularımızla selamlıyoruz.

Muhteşem hikayeler iki şekilde başlar. Bir insanın bir yolculuğa çıkması ya da bir şehre yabancı birinin gelmesi. Bugün böylesi muhteşem bir hikayenin kahramanının çıktığı yolculuğu, yürüdüğü yolu ve gittiği şehri güzelleştirdiğine hepimizin tanık olduğu Tekoşer yoldaşın hikayesinin dilden dile dolaşacağından kimse kuşku duymasın.

Onun yaşamındaki tutarlılığı, Nazi işgaline karşı duran İtalyan Partizanların cesaretini günümüzde Daiş faşizmine karşı verilen mücadelede görüyoruz.

Tekoşer yoldaş yaşamıyla ve mücadelesiyle, zulmün sınır tanımadığı topraklarda sınır ve adres tanımayan enternasyonalizm ruhunu nasıl diri tuttuğunu gösterdi.

Dünyayı değiştirebilmenin yolunun insanın kendi bireyselliğinden kurtularak yaşamını başkaları için feda etme kararını almakta olduğunu söylemişti Tekoşer yoldaş.

Anlamlı bir yaşamı ancak bu şekilde yaratabileceğimizin en iyi farkına varanlardandı. Bu yüzden Tekoşer yoldaş, yaşamında tutarlı ve dürüst bir anarşist olarak daha önce hiç görmediği insanlar için hiç gitmediği topraklar için yaşamını feda etme kararlılığıyla korkusuzca savaştı ve ölümsüzleşti.

Ondan, onun yaşamından, mücadelesinden arkasında bıraktığı mektubundan öğreneceğimiz çok şey var. Zorlu her süreçte, “Sakın vazgeçmeyin, umudunuzu yitirmeyin, asla bir an bile” sözlerini aklımızdan hiç çıkarmadan, gülümsemesindeki sıcaklığı, bir an olsun soğutmadan, namlularımızla, yüreğimizle ve bilincimizle ısıtmaya devam edeceğiz.

Onun ve tüm devrim şehitlerinin anılarına bağlı, ideallerine sadık kalacağız.

Onlar gibi yaşayıp, onlar gibi öleceğiz.

Tekoşer yoldaş Partizanların yüreğinde yaşamaya devam edecek!

Şan olsun özgür bir dünya için toprağa düşenlere!

Devrim ve komünizm şehitleri ölümsüzdür!

Yaşasın partimiz TKP-ML, halk ordumuz TİKKO, gençlik örgütümüz TMLGB, kadın örgütümüz KKB’ye!

TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı

23 Haziran 2019″