NKP (Devrimci Maoist): Basın Açıklaması

Basın Açıklaması

Yurtsever Nepal halkının ülke çapındaki protestolarına ve ulusal bağımsızlıktan yana olan bazı milletvekillerinin mutlak anlaşmazlığına rağmen, ABD’nin askeri stratejisinin bir parçası olan MCC projesi, farklı ayartmalar, aldatmalar, entrikalar, komplolar, baskılar ve tutuklamalar arasında 27 Şubat 2022 gecesi Temsilciler Meclisi’nin çoğunluğu tarafından onaylandı. ABD emperyalizminin Nepal’i güvenlik şemsiyesi altına koymasının, Nepal’i Çin’i kuşatacak bir askeri üs haline getirmenin ve değerli ulusal mirasını sömürmenin önünü açmıştır. Nepal’in parlamenter siyasi partileri liderleri, parlamentodan bu tür bir ihanet anlaşmasını onaylayarak, ülkeyi yeni sömürgeci ağına hapsetmeleriyle, ABD emperyalist stratejilerinin sadık suç ortakları olduğu kanıtlanmıştır.

Yurtsever olduğunu iddia eden ve yakın geçmişe kadar herhangi bir değişiklik yapmadan sözleşmeyi onaylamamaya yemin eden sözde komünistler, ABD emperyalizmine aracılık etme konusunda uzun bir ihanet geçmişi olan Nepal Kongresi’nin yanında yer aldı. ABD’nin anlaşmayı değiştirmeyi defalarca reddettiği göz önüne alındığında, Nepal hükümeti tarafından hazırlanan sözde yorumlayıcı açıklama MCC anlaşmasının bir parçası olamaz. Oportünistlerin ve hain kuklaların utancını örtmek için yırtık bir ağdan başka bir şey değildir. Sadece birkaç düzine milletvekili ve birkaç bakanın işi için pazarlık yapan partiler tarafından ülkenin ulusal bağımsızlığı ile bahisle hazırlanan bir kağıt parçasıdır.

Ülkenin ulusal bağımsızlığı her geçen gün son derece zayıflıyor. Komünist adı verilen revizyonist partilerin liderleri ve kendilerine demokrat diyen Nepal Kongresi liderleri, ülkenin ulusal bağımsızlığını, egemenliğini ve Nepal halkına olan öz saygısını dış güçlere devretmek için çalışıyorlar. Bu tür partilere ve onların ulusal karşıtı faaliyetlerine sürekli karşı çıkıyoruz. Nepal’in emperyalizmin ve yayılmacılığın pençesine düşmesi bağlamında partimiz, tüm yurtseverleri, gerçek demokratları, solcuları ve devrimci partileri, grupları ve kişileri, ülkenin ulusal bağımsızlığının, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün savunulması için birleşik bir mücadelede ilerlemeye yürekten çağırmaktadır.

Tarih: 28 Şubat 2022

Kiran

Genel Sekreter

NKP (Devrimci Maoist)

Englısh: https://www.tkpml.com/cpn-revolutionary-maoist-press-statement-3/?swcfpc=1