NKP (Devrimci Maoist): “Halk Savaşı Günü” Dolayısıyla Basın Açıklaması

“Halk Savaşı Günü” Dolayısıyla Basın Açıklaması

13 Şubat 2022, bugün partimiz tüm ülkede çeşitli programlar düzenleyerek Büyük Halk Savaşı Günü’nün 27. yıldönümünü kutlayacak. Öncelikle bu tarihi günde, Nepal Devrimi’ne canlarını feda eden tüm ölümsüz şehitlerimize ve kaybolan, yaralanan, engelli savaşçılara en kalbi saygılarımızı sunuyoruz. Ayrıca, bu vesileyle, Nepalli oğul ve kızlarının ülkenin ve halkın kurtuluşu için gösterdiği yüksek fedakarlık, cesaret ve bağlılıklarını anarak, kızıl selamımızı şehit ailelerine ve kaybolan savaşçılara, tüm parti üyelerine, destekçilerine ve iyi dilek sahiplerine ve de dünya proletaryasıyla birlikte uluslararası kardeş partilerine iletiyoruz.

Yirmi altı yıl önce, büyük halk savaşı, dönemin Nepal Komünist Partisi(Maoist) liderliğinde, Nepal’de komprador ve bürokratik kapitalizm ve feodalizmin uyguladığı iç sömürü ve baskıya, emperyalizmin ve Hint yayılmacılığının dış müdahalesine karşı yeni bir demokratik devlet kurarak bilimsel sosyalizm ve komünizmin önünü açmak için başlatılmıştır. Kısa bir süre içinde Halk Savaşı, Halk Kurtuluş Ordusu’nun kurulması, ülkenin geniş kırsal bölgelerinde halk güçlerinin kurulması ve halk hükümetinin kurulmasıyla proleter devrimin yeni mesajını dünyaya yaymayı başardı. Ancak partinin ana yönetiminde doğan sağcı neo-revizyonist sapma nedeniyle bugün devrime ihanet edilmiş, devrim karşı devrime dönüşmüş ve büyük Nepal Halk Savaşı bir tarihe dönüşmüştür. Bugün, dünkü devrimin kahramanları aynı eski gerici devlet gücünün, aynı parlamenter sistemin ve halk karşıtı anayasanın koruyucuları haline gelmiştir. Bu üzücü bir gerçek.

Nepal’de demokratik cumhuriyetin kurulmasından sonra bile işçiler, köylüler, kadınlar, yerli azınlıklar, Madhesi’ler ve Müslümanlar da dahil olmak üzere ezilen Nepal halkı demokratik haklarını kullanamamakta, aksine mevcut haklar bile giderek kısıtlanmaktadır. Artan işsizlik ve yükselen fiyatlar, insanların biraraya gelmelerini zorlaştırdı. Ülkenin ulusal bağımsızlığı birbiri ardına ciddi şekilde tehdit ediliyor. ABD’li emperyalist yöneticiler, Hint-Pasifik stratejisinin bir parçası olan MCC projesinin Nepal Parlamentosu tarafından onaylanması için parlamento partilerinin üst düzey liderlerini telefonla ve çeşitli medya organlarında tehdit etmeye başladı. Nepalli liderler, Hint yayılmacı rejimi Nepal topraklarındaki -Limpiyadhura, Kalapani ve Lipulek bölgesi- yolların inşasını ve genişlemesini açıkça ilan ettiğinde bile ilişkilerini sürdürdüler. Nepal’in parlamenter partilerinin üst düzey liderleri, ülkeyi sömürgeleştirmede emperyalist ve yayılmacı egemen sınıfların suç ortakları haline geldi. Böylece ulus günden güne daha bağımlı hale geliyor.

Nepal’de parlamenter sistem ve üç ana organı, yasama organı, yürütme ve yargı, kargaşa içindedir. Ülkenin ekonomik durumu giderek kötüleşiyor ve krizle dolu. Sözde demokratik ve revizyonist komünist partilerin hepsi başarısız oldu. Bu, Nepal’de yeni bir demokratik devrimin nesnel bir gereklilik haline geldiğini açıklığa kavuşturuyor.

Şu anda, Nepal devrimi kesinlikle bir darbe yaşadı, ancak devrim süreci durmadı. Geçmişte devrim sürecinde dünya proletaryasının edindiği olumlu ve olumsuz deneyimlerden ders çıkararak, Marksizm-Leninizm-Maoizm’i Nepal özelinde yaratıcı bir şekilde uygulayan partimiz, Nepal’de yeni demokratik devlet gücünün kurulması için devrime hazırlanıyor. Büyük Halk Savaşı’nın 27. yıldönümü vesilesiyle partimiz, bağımsız olarak aktif devrimci gruplara, hala yanlışlıkla oportünist ve revizyonist partilerde kalan devrimcilere ve bağımsız kişiliklere devrim yolunda toplanmak ve birleşmek için özel bir çağrıda bulunuyor.

Devrimci selamlarla!

Tarih: 13 Şubat 2022

Kiran

Genel Sekreter

NKP (Devrimci Maoist)

Englısh: https://www.tkpml.com/cpn-revolutionary-maoist-press-statement-on-the-occasion-of-peoples-war-day/?swcfpc=1