NKP (Devrimci Maoist): Saygı

Saygı

3 Aralık 1934’te Peru’nun küçük bir kasabası olan Molendo’da doğan Peru Komünist Partisi (Aydınlık Yol) lideri Dr. Abimael Guzman (Yoldaş Gonzalo), 11 Eylül’de Peru, Callao’daki deniz üssünde öldü. 12 Eylül 1992’de Lima’da tutuklanan yoldaş Gonzalo, ABD emperyalizminin kuklası Fujimori hükümeti tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi ve bir zindanda tutuldu. Son zamanlarda, cilt kanserinden muzdaripti. Dünyanın dört bir yanındaki devrimci partilerden ve insan hakları örgütlerinden gelen ciddi seslere rağmen, Peru’nun gerici hükümeti onun tedavisine ve yaşamına hiçbir zaman duyarlı olmamıştı. Hükümet askeri bir hastanede öldüğünü söylese de, dünya çapında bunun önceden tasarlanmış bir suikast olduğu yönünde sesler yükseliyor.

Yoldaş Gonzalo, 1960’larda Peru Komünist Partisi’ni yeniden örgütleme sürecini başlattı. Aydınlık Yol, Marksizm-Leninizm-Maoizm’in ideolojik rehberliği altında, Peru’da 1980’den itibaren uzun süreli halk savaşını başlattı. Yaklaşık on iki yıllık bir mücadeleden sonra, stratejik bir karşı saldırı planlarken Lima’da tutuklandı. Ardından 29 yıl boyunca düşmanın zindanında mücadele etti.

Peru devriminin Nepal’de halk savaşını başlatmada oynadığı önemli ideolojik rolü asla unutamayız. O dönemde şehit bir yoldaş Ram Brikshya Yadav’ın yazdığı “İster beğensin ister beğenmesin Peru’da kızıl bir bayrak dalgalanıyor” şarkısı Nepal’deki her devrimcinin kulaklarında çınlıyor. Yoldaş Gonzalo, bir inancın sembolü ve düşmanın önünde asla eğilmeyen bir devrimciydi. Ölümü dünya komünist hareketi için ciddi bir kayıptır. Bu acı saatinde, partimiz yoldaş’a yürekten bir saygı duruşunda bulunuyor. Gonzalo ve Peru Komünist Partisi ve onun devrimci halkıyla dayanışmasını ifade ediyor.

Tarih: 12 Eylül 2021

Kiran

Genel Sekreter

NKP (Devrimci Maoist)

Englısh: https://www.tkpml.com/cpn-revolutionary-maoist-homage/