Nurettin Gül

Nurettin Gül

Ölümsüzleştiği tarih: 26 Nisan 1980

1941 yılında Dersim Mazgirt’e bağlı Kızılcık köyünde doğan Nurettin Gül yoldaş Adana-Çukobirlik’te işçi olarak çalışıyordu.

Nurettin Gül yoldaş partimizin görüşleri doğrultusunda Adana’da işçi ve semt alanındaki çalışmalarda aktif olarak yer aldı. Devrimci faaliyetinin kitleler içinde karşılık bulması TC devletini ve her türden devrim düşmanını rahatsız etti. Bu nedenle Adana Narlıca’da, 26 Nisan 1980 tarihinde sosyal faşistler tarafından pusu kurularak katledildi.

Nurettin Gül’ün cenazesi köyüne getirildiği gün faşist T.C. güçleri cenazeye saldırdı. Saatlerce süren çatışma sonucunda devrimciler kararlılıkları ve sahiplenmeleriyle emekçi halkın güvenini bir kez daha kazandı.

Parti ismi “Bereta” olan Nurettin Gül yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML militanıydı.

*****

Nurettin Gül yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

(İşçi Köylü Kurtuluşu, Mayıs 1980, Sayı 11, Sayfa: 3 ve 4)

******

“Parti Şehitlerini Anma Haftasında,

DHD ve Sınıfsız Toplum Yaratma

 Mücadelemizde Şehit Düşen

Yoldaşlarımızı Anıyoruz!”

[Ocak 1984 Numarasız Özel İşçi-Köylü Kurtuluşu sayısı]

<a href=httpswwwtkpmlcomdogan kolcakswcfpc=1>Doğan Kolçak<a> Nurettin Gül ve <a href=httpswwwtkpmlcomcemal ferhat 2swcfpc=1>Cemal Ferhat<a> yoldaşlar ikk NOS Ocak 1984 sayfa 72

*******

Nurettin Gül yoldaşında olduğu bir afiş; “NİSAN-MAYIS AYI ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ!, Kızıl Kanları Yerde Kalmayacaktır!”, isci-koylu-kurtulusu-sayi-64-Nisan-Mayis-1985_Sayfa 15