Sınırları aşan özgürlük savaşçısı General Martager, Rojava’da anıldı

Sınırları aşan özgürlük savaşçısı General Martager, Rojava’da anıldı

TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı’nın örgütlediği Nubar Ozanyan anma etkinliği, 14 Ocak tarihinde Şehid Eylem Karargahı’nda saat 19.00’da gerçekleşti. Yaşamı boyunca idealleri ve kavgası için ezilen halkların özgürlük mücadelesinin hep en ön cephesinde yerini alan, Rojava’nın Orhan yoldaşı için yapılan anma etkinliğine DKP/BÖG, MLKP, Tekoşina Anarşist, DKP/Birlik ve Şehid Nubar Ozanyan Ermeni Tabur savaşçıları da katıldı.

Türkçe ve İngilizce dillerinde yapılan anma etkinliği açılış konuşması ve saygı duruşu ile başladı. Orhan yoldaşın mücadeledeki duruşundan bir kesit olan Rakka hamlesinde Enternasyonalist Özgürlük Taburu’nun (EÖT) tuttuğu bir noktaya DAİŞ çetelerinin saldırıdaki savaşçıların anlatımları ile hazırlanan bir video gösterildi. Orhan yoldaşın çalışkanlığı, sadeliği ya da mütevazi kişiliğinin yanı sıra savaşçılığına da şahit olan EÖT’de komutanlık yapan DKP/BÖG ve MLKP savaşçılarının söz aldığı sinevizyonun ardından kurum temsilcilerine ve konuşmak isteyenlere söz verildi.

DKP/BÖG adına konuşan yoldaş “Orhan yoldaşla tanışmak, savaşmak onuruna ulaşmış bir yoldaşınızım. Orhan yoldaş devrimin bir hamalı idi. Yoldaşları seyrettiğimiz kısa videoda onu çok güzel özetlemişler” sözleri ile cümlelerine başladı. Baran, Mehmet ve Orhan yoldaşların devrimci mücadeledeki önemi üzerinden vurgular yaptığı konuşmasını “Orhan yoldaş halkların devrimci yüreğiydi. Yoldaşlarının anlattığı gibi her durumda ideolojik çözümlemeyi, bazen parti tıkandığında partinin önünü açmayı hedeflerdi. Bir cephenin önünü tutmayı Orhan yoldaş yanındaysa düşman düşünecek, sen değil. Bizlerde emperyalist kapitalist sistemi yıkmak istiyorsak, bu değerleri olağanüstü bir bilince çıkararak, ilmek ilmek işleyerek savaşı bu düzeye getirerek kazanırız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü bizler bu tarihi yaratan yoldaşların ardılları, yoldaşlarıyız. Ve onlara sözümüz ya zafer, ya zaferdir” cümleleri ile sonlandırdı.

TKP-ML adına yapılan konuşma da Orhan yoldaşın yaşamından ve mücadeledeki kararlılığından bahsedilerek başladı. “Mehmet yoldaş cüreti ile, Baran yoldaş bilgeliği ve ideolojisi ile Orhan yoldaş ise mütevaziliği ve gösterişsizliği ile savaştı. O sadece yaman bir savaşçı ya da komutan değildi, o aynı zamanda bir bilge, tercüman, yazar, bir devrimci ve bir şampiyondu” sözleri ile devam ettiği konuşmasını “O bizim olduğumuz tüm alanlarda mücadelemizde her daim yaşayacak. Onu mücadelemizde yaşatacağız” diyerek sonlandırdı.