TKP-ML Avrupa Komitesi: KKB’nin Kuruluş Kongresini Selamlıyoruz!

Komünist Kadınlar Birliği Kuruluş Kongresini Büyük Bir Coşkuyla Selamlıyoruz!

Partimizin 2019 yılında gerçekleştirdiği 1. Kongresinde aldığı en önemli kararlardan biri Komünist Kadınlar Birliği’nin kurulmasıydı. Partimiz, geride bıraktığı 51 yıllık mücadele tarihinde edindiği birikim ve tecrübeyle kadınların örgütlenmesine büyük bir önem verdi.

Faşizme karşı yürüttüğümüz çetin mücadelede birçok kadın yoldaşımız ölümsüzleşti. Meral Yakar yoldaşımızın mirasını devralan onlarca yoldaşımız mücadelenin en ön saflarında dövüşerek adlarını altın harflerle devrim tarihine yazdırdılar. İşkencede, ölüm oruçlarında, dağ başlarında, çatışmalarda sayısız kadın yoldaşımızı kaybettik. Sefagül Kesgin, Barbara Anna Kirstler, Ayfer Celep, Sırma Boyoğlu, Sevda Yıldız, Nergiz Gülmez, Leyla Karakoç, Dilek Konuk, Hatice Dilek, Nurgüzel Yaşar, Yıldız Çiçek, Perihan Çolak, Kamile Öztürk ve onlarca yoldaşımız kutup yıldızımız oldular. Onları bir kez daha saygıyla anıyoruz.

KKB’nin Kuruluş Kongresi, ölümsüzleşen kadın yoldaşlarımızın anılarına bağlılığın adı olmuştur.

KKB Kuruluş Kongresi, kadınlar olmadan devrim olmaz şiarının ilanıdır.

Partimizin yeni hamlelerinin gerçekleştirilmesinde KKB’nin Kuruluş Kongresi kadınların partimiz önderliğinde örgütlenmesi ve devrim mücadelesinde önderleşmelerinin önemli bir hamlesi olmuştur/olacaktır.

Yaşasın KKB’nin 1. Kongresi!

Kadınlar Olmadan Devrim, Devrim Olmadan Kadınlar Kurtulamaz!

Mayıs 2023

TKP-ML Avrupa Komitesi