TKP/ML Ortadoğu Bölge Komitesi TKP/ML TİKKO Rojava Komutanlığı Ortak Açıklaması: “Syriza kamuoyunu oyalama! Turgut Kaya’yı serbest bırak!”

Syriza kamuoyunu oyalama! Turgut Kaya’yı serbest bırak!

 

Sahte demokrasilerin, burjuvazinin “demokrasi” aldatmacasının bir versiyonu yaşanıyor üç ayı aşkın bir süredir Yunanistan’da. On yıllardır devrimci mücadele içinde bedel ödemiş, işkencelerden geçmiş, uzun yıllar F Tipi hapishanelerde tecritte tutulmuş, faşist Türk devletinin “en çok arananlar” listesinden yer alan ve Kırmızı Bültenle aranan Türkiyeli devrimci Turgut Kaya Yunanistan’ın sözde demokratik hükümeti Syriza tarafından aylardır rehin tutuluyor.

31 Mayıs tarihinde faşist Türk devletine iade kararı verilen Turgut Kaya yoldaş 20 günü aşkın bir süredir hem politik kimliğini savunmak hem de derhal serbest bırakılmak için açlık grevindedir. Bir aydır tüm Avrupa çapında ve Yunanistan’da yapılan tüm eylemlere, açıklama ve görüşme taleplerine karşın Yunanistan devleti ve hükümeti suskun bir şekilde Türkiye’deki seçimlerin sonuçlarını beklemekte ve yoldaşımızı Türk devleti ile yaptığı kirli pazarlıkların unsuru halinde rehin olarak elinde tutmaya devam etmektedir. Sık sık resmi olmayan kanallardan “Türkiye’ye tabii ki iade etmeyeceğiz” denilerek kamuoyunu oyalamaya çalışan Syriza hükümeti bu tavrına derhal son vermeli ve yoldaşımızı serbest bırakmalıdır. Oyalamayı bırak! Turgut Kaya’yı serbest bırak! Kahrolsun faşist Türk devleti!

 

TKP/ML Ortadoğu Bölge Komitesi

TKP/ML TİKKO Rojava Komutanlığı

Haziran 2018