Ümit Dinler

Ümit Dinler

Ölümsüzleştiği tarih: 23 Kasım 1997

1974, Tunceli ili Ovacık ilçesi Yeşilyazı nahiyesi doğumlu olan Ümit Dinler, TKP-ML ile Marmara Bölgesi’nde ilişkiye geçti. Kısa zamanda kendini geliştirerek aktif faaliyete atıldı.

1991’de Doğu Karadeniz’de (Artvin) faaliyet yürütürken bir ihbar sonucu yakalandı. Yaşı küçük olmasına rağmen 3,5 ay Erzincan Hapishanesi’nde tutuklu kaldı. Hapishane sonrası, mücadelesine kaldığı yerden, fakat daha büyük görevler omuzlayarak devam etti. 1 No’lu Gerilla Bölgesi’nde kuryelik faaliyetini sürdürürken TKP-ML’nin gerillaya katılma çağrısına olumlu yanıt vererek gerillaya katıldı.

1994’de Parti’ye karşı yapılan darbede Parti’yi sahiplenenlerdendi. 2. OPK sonrası Konferans Kaçkını Suçlular Güruhu’nun demagojilerinden etkilenerek çok kısa süre örgütsel bağını kopardı. Daha sonra özeleştiri vererek Marmara Bölgesi’nde semt faaliyetine katıldı.

Ardından 2 No’lu Gerilla Bölgesi’ndeki gerillaya katılan Ümit Dinler, Proletarya Partisi’nin gerilla alanındaki yenilenme, kendini aşma pratiğinin örneklerindendi.

Ümit Dinler yoldaş 23 Kasım 1997’de Ese yaylasında çıkan çatışmada ölümsüzleştiğinde TKP-ML’nin ileri militanı TİKKO’nun komutanlarındandı.