Akıner Çağlar

Akıner Çağlar

Ölümsüzleştiği tarih: 24 Temmuz 1998

Akıner Çağlar, Erzincan-Tercan’lı bir ailenin çocuğu olarak 5 Ocak 1961’de dünyaya geldi. 1980 öncesi İstanbul Bağcılar bölgesinde devrimci mücadeleye katılarak, 12 Eylül Askeri Faşist Cunta’sına karşı mücadele etti. Bir süre sonra aranır duruma düştü.

1981 yılında Erzincan’da yakalandı. Oradan İstanbul Gayrettepe’deki işkencehaneye getirildi. Gerek Erzincan’da gerekse de İstanbul’da acımasız işkencelere tabi tutuldu. O kendisini daha sonra bir ay hastanede ve aylarca da hapishanede tedaviye muhtaç hale getirecek olan işkencelere-işkencecilere teslim olmadı. Altı yıl Metris ve Sağmalcılar hapishanelerinde TKP-ML davası tutsaklarıyla birlikte kaldı.

1986 yılının ortalarında tahliye oldu. Evliliğini bu süreçte yaptı. Hem üretimde çalışıyor hem de gücü oranında mücadeleye omuz veriyordu. Ancak iş olanakları olacağı açısından, akrabalarının da bulunduğu Akhisar’a göçtüler. Burada da geniş bir kitlenin yaratılmasına katkıda bulundu. Akhisar halkıyla ve orada yaşayan Çingene halkıyla iyi ilişkiler geliştirdi.

Kendisine yapılan profesyonel devrimci yaşam sürdürme ve devrimci bir gazetenin temsilciliğini üstlenme teklifi onun coşkusunu artırmıştı. Ve hiç düşünmeden göreve başladı. Dağıtımını yaptığı devrimci gazete, 3 yıl içinde Akhisar’da geniş ve düzenli bir dağıtım ağına kavuştu.

24 Temmuz 1998’de Malatya’ya da görev için gittiği bir köyden dönerken geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı.

Akıner Çağlar yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanıydı.