Ali Demir

Ali Demir

Ölümsüzleştiği tarih: 1 Ağustos 1986

 28 Temmuz 1986 tarihinde Doğan Memeçil komutasındaki 10 kişilik TKP-ML TİKKO gerilla birliği, Sivas-Erzincan-Dersim’in kesiştiği noktaya yakın bir bölgeden hareket edip Yeşilyazı’dan geçerek Söğütlü’ye uğrar. Birlik, gerillaya katılmak üzere yeni gelen yoldaşlarını aldıktan sonra diğer birliklere katılmak için yola çıkarken Topuzlar köyünde konaklayacaktır. Mola verdikleri bir yerde köylüler askerlerin köye yığınak yaptığını, dikkatli olmaları gerektiğini iletir. Tarih 1 Ağustos 1986’dır. Ancak bu arada askerler gerillaları görmüş köyün etrafına yığınak yapmaya başlamıştır bile.

O dönemler zaten Dersim’e yoğun bir abluka vardır. Konferans yapılacağı duyumlarını alan devlet kendince büyük bir darbe vurmanın hazırlığı içindedir. Bu arada gerillalar da düşmanın yoğunlaşmasının farkına varmış ve çekilmeye başlamışlardır. Ancak düşman daha önceden gerillanın geçeceğini tahmin ettiği alanlarda da pusuya yattığı için geri çekilmekte olan gerilla birliği askerlerce taranmaya başlanır.

T.C. askerlerinin çok yakından ateş etmelerine rağmen gerillalar bu ateş bombardımanı altında köye çekilmeyi başarır. Düşman bu kez de köyü abluka altına alır. Köyün içinde devam eden çatışmada önce Doğan Memeçil, ardından da İsmail Kaya şehit düşer. Onların ardından Yusuf Yıldırım, Ali Demir, Cahit Oğuz, İmam Utan, Süleyman Kaya, Yusuf Tosun ve Cumhur İçöz şehit düşerler.

Ali Demir yoldaş; 18 Aralık 1962’de Dersim-Pülümür’de doğdu.

Avusturya’dan mücadele için ülkeye yeni gelen Ali Demir yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML ileri militanı, TİKKO savaşçısıydı.