Ali Ekber Atmaca

Ölümsüzleştiği tarih: 23 Mayıs 1992

Ali Ekber Atmaca, 1963 Sivas Kangal doğumludur. Kürt milliyetine mensup bir işçi ailesinin çocuğu olan Ali Ekber Atmaca’nın bütün yaşamı İstanbul’da geçmiştir. Henüz 14 yaşında iken TKP-ML ile ilişkiye geçen ve kısa zamanda aktif mücadeleye başlayan Ali Ekber Atmaca giderek militanlaşan yapısı ile bir TKP-ML savaşçısı olmuştur. Faaliyet yürüttüğü bölgede gençlik önderi misyonunu üstlenir. 12 Eylül öncesi ve sonrası TİKKO’nun yaptığı çeşitli eylemlerde yerini alır. Bundan dolayı çevresinde “Eşkiya” diye tanınır artık.

12 Eylül AFC’si döneminde bir süre aranır duruma düşer ve TKP-ML ile ilişkileri kısa süreliğine kopar. O bu sürecinde sürekli bağlantıyı tekrar kurmaya ve kendini geliştirmeye çalışır. Kendisiyle tekrar ilişki kurulduğunda örgütsüz kaldığı yılların etkisini üzerinde taşırken bir yandan da ilişki sağlamanın coşkusuyla bu zaaflarına vurmaya başlar. Artık parti ismi Eşkiya ve Kerem’dir ve yoldaşlarının arasındadır.

Kerem, 1992 yılında bir görev için gittiği Şavşat’ta yakalanır. Artvin Alay Komutanlığı’nda görev yapan kontrgerilla şefi faşist Mehmet Sezbillabban tarafından 23 Mayıs’ta işkencede katledilir. Ölümsüzleştiğinde TKP-ML ileri militanıydı.