Ali Rıza Boyoğlu

Ali Rıza Boyoğlu

Ölümsüzleştiği tarih: 22 Kasım 1986

A.Rıza Boyoğlu yoldaş; 22 Kasım 1986’da TKP-ML’nin 3. Konferans hazırlıkları sırasında yaşanan çatışmada Konferans delegeleri; Hüseyin TosunRıza SökmenZeki Uygunİbrahim PolatÜnal Küçükbayrak,  M. Kemal Yılmaz ve savaşçılar Kamile Öztürk ve İsmail Doğan yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

1956 yılında Erzincan Refahiye Odunlu köyünde dünyaya gelen Ali Rıza Boyoğlu’nun çocukluğu köyünde geçmiştir. Daha sonra ekonomik nedenlerden dolayı İstanbul’a göç ederek Tuzla’ya yerleşirler.

1980 öncesinde mücadeleye başlayan Ali Rıza Boyoğlu Tuzla’da bir taraftan okula giderken diğer taraftan da okul harçlığını çıkarabilmek için ayakkabı boyacılığı yapmaya başlar. Ekonomik zorluklar okuluna daha fazla devam etmesini engeller. Aile bütçesine katkıda bulunabilmek amacıyla Tuzla Presiz fabrikasına işçi olarak girer.

Kısa sürede işçiler arasında çok sevilen biri haline gelir, işçi temsilcisi seçilir. Bu sürede fabrika, sınıf bilinçli işçilerin kalesi durumuna gelir. Zamanla yalnızca çalıştığı fabrikanın değil, yaşadığı bölgenin de doğal önderi haline gelmiştir. Bu durum sivil faşistlerin, sosyal faşist sendikaların örgütlü işçi mücadelesine saldırılarının yoğunlaşmasını da beraberinde getirir.

Bölgedeki etkisini kırabilmek amacıyla devlet çareyi onu engellemekte bulur  ve Ali Rıza Boyoğlu yoldaşı asılsız iddialarla gözaltına alır. Günlerce süren işkencelerden sonra tutuklanarak hapishaneye konulur.

Gerek işkencede gerekse hapishane koşullarında hep direnişi büyüten Ali Rıza Boyoğlu, 7 yıllık hapishane yaşamından sonra kavganın ortasına atılmada bir an bile tereddüt etmez.

Ali Rıza Boyoğlu yoldaşın parti ismi “İşçi”dir.

Ali Rıza Boyoğlu yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML 3. konferans Batı Anadolu Delegesi’ydi.