Ali Rıza Boyoğlu

Ali Rıza Boyoğlu

Ölümsüzleştiği tarih: 22 Kasım 1986

A.Rıza Boyoğlu yoldaş; 22 Kasım 1986’da TKP-ML’nin 3. Konferans hazırlıkları sırasında yaşanan çatışmada Konferans delegeleri; Hüseyin TosunRıza SökmenZeki Uygunİbrahim PolatÜnal Küçükbayrak,  M. Kemal Yılmaz ve savaşçılar Kamile Öztürk ve İsmail Doğan yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

1956 yılında Erzincan Refahiye Odunlu köyünde dünyaya gelen Ali Rıza Boyoğlu’nun çocukluğu köyünde geçmiştir. Daha sonra ekonomik nedenlerden dolayı İstanbul’a göç ederek Tuzla’ya yerleşirler.

1980 öncesinde mücadeleye başlayan Ali Rıza Boyoğlu Tuzla’da bir taraftan okula giderken diğer taraftan da okul harçlığını çıkarabilmek için ayakkabı boyacılığı yapmaya başlar. Ekonomik zorluklar okuluna daha fazla devam etmesini engeller. Aile bütçesine katkıda bulunabilmek amacıyla Tuzla Presiz fabrikasına işçi olarak girer.

Kısa sürede işçiler arasında çok sevilen biri haline gelir, işçi temsilcisi seçilir. Bu sürede fabrika, sınıf bilinçli işçilerin kalesi durumuna gelir. Zamanla yalnızca çalıştığı fabrikanın değil, yaşadığı bölgenin de doğal önderi haline gelmiştir. Bu durum sivil faşistlerin, sosyal faşist sendikaların örgütlü işçi mücadelesine saldırılarının yoğunlaşmasını da beraberinde getirir.

Bölgedeki etkisini kırabilmek amacıyla devlet çareyi onu engellemekte bulur  ve Ali Rıza Boyoğlu yoldaşı asılsız iddialarla gözaltına alır. Günlerce süren işkencelerden sonra tutuklanarak hapishaneye konulur.

Gerek işkencede gerekse hapishane koşullarında hep direnişi büyüten Ali Rıza Boyoğlu, 7 yıllık hapishane yaşamından sonra kavganın ortasına atılmada bir an bile tereddüt etmez.

Ali Rıza Boyoğlu yoldaşın parti ismi “İşçi”dir.

Ali Rıza Boyoğlu yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML 3. Konferans Batı Anadolu Delegesi’ydi.

 

******

Ali Rıza Boyoğlu yoldaş ile ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

“Şanlı Partimiz TKP/ML Yanılgılarından Dersler Çıkararak Savaşını Sürdürecek, Faşist Türk Devletinin Sevinci Kursağında Kalacaktır!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 75, Aralık 1986, Sayfa 1, 6 ve 7

(3. Konferans Delegeleri-Hürmek Ölümsüzleriyle ilgili İşçi-Köylü Kurtuluşu’nda çıkan bir. Haberde dönemin koşulları gereği kimi hatalı ve eksik bilgiler vardır. ed.)

 

*****

“Kasım ayında Dersim’de katledilen yoldaşlarımızın ve Ocak ayında andığımız tüm Parti şehitlerimizin ölümsüz anıları, işçilere ve tüm ezilenlere mücadele çağrısıdır:

Hiçbir Katliam Partimizin İlerleyişini, Faşist Diktatörlüğün de Çöküşünü Engelleyemez!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 76, Ocak 1987, Sayfa, 1, 5, 6 ve 7

“DEVRİMİN SİLAHI ALİ RIZA BOYOĞLU YOLDAŞ ÖLÜMSÜZDÜR!” ikk-sayi-76-Ocak-1987, sayfa 4

“Bilinçli Bir proleter, Doğal Bir Önder; ALİ RIZA BOYOĞLU”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 76, Ocak 1987, Sayfa 24, 25

Ali Rıza Boyoğlu yoldaş hakkında, “Bilinçli Bir proleter, Doğal Bir Önder; ALİ RIZA BOYOĞLU” ikk-sayi-76-Ocak-1987, sayfa 24
Ali Rıza Boyoğlu yoldaş hakkında, “Bilinçli Bir proleter, Doğal Bir Önder; ALİ RIZA BOYOĞLU” ikk-sayi-76-Ocak-1987, sayfa 25

*******

Dersim Hürmek Ölümsüzleri için söylenen bir şarkı

(TİKKO Müzik Topluluğu: Yetiş Yalnız (Ahmet) ve Umut Polat (Cem)-Sürecek)