Hüseyin Tosun

Hüseyin Tosun

Ölümsüzleştiği tarih: 22 Kasım 1986

Hüseyin Tosun yoldaş, 22 Kasım 1986’da TKP-ML’nin 3. Konferans hazırlıkları sırasında yaşanan çatışmada Konferans delegeleri; Rıza SökmenZeki Uygunİbrahim PolatÜnal KüçükbayrakA. Rıza BoyoğluM. Kemal Yılmaz ve savaşçılar Kamile Öztürk ve İsmail Doğan yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

Hüseyin Tosun yoldaş 1956 Dersim-Pertek Pilvenk köyü Kevilkan mezrasında doğdu.

6 yıllık gerilla yaşamı olan Hüseyin Tosun düşmana karşı şiddet kullanırken son derece amansız bir Yılmaz, bir ölüm haberi veya bir vedalaşma anı geldiyse hemen gözyaşı dökebilen apayrı bir Yılmaz’dı.

1978’de tanıştı TKP-ML’nin düşünceleriyle. Dersim’e çıkarılan ilk gerilla birliğinin üyesiydi. Partinin kendisine verdiği her görevi layıkıyla yerine getirdi.

Parti isimleri “Yılmaz” ve “Kato”ydu.

Hüseyin Tosun yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML 3. Konferansı Doğu Anadolu Bölgesi Delegesi ve TİKKO Genel Komutanı’ydı.

******

Hüseyin Tosun yoldaş ile ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

“Şanlı Partimiz TKP/ML Yanılgılarından Dersler Çıkararak Savaşını Sürdürecek, Faşist Türk Devletinin Sevinci Kursağında Kalacaktır!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 75, Aralık 1986, Sayfa 1, 6 ve 7

(3. Konferans Delegeleri-Hürmek Ölümsüzleriyle ilgili İşçi-Köylü Kurtuluşu’nda çıkan bir. Haberde dönemin koşulları gereği kimi hatalı ve eksik bilgiler vardır. ed.)

Hüseyin Tosun yoldaşla ilgili kısa bir bilgilendirme:

Hüseyin Tosun yoldaş hakkında kısa bir bilgi; “Şanlı Partimiz TKP/ML Yanılgılarından Dersler Çıkararak Savaşını Sürdürecek, Faşist Türk Devletinin Sevinci Kursağında Kalacaktır!”, ikk-sayı-75_Aralık-1986, Sayfa 7

*****

“Kasım ayında Dersim’de katledilen yoldaşlarımızın ve Ocak ayında andığımız tüm Parti şehitlerimizin ölümsüz anıları, işçilere ve tüm ezilenlere mücadele çağrısıdır:

Hiçbir Katliam Partimizin İlerleyişini, Faşist Diktatörlüğün de Çöküşünü Engelleyemez!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 76, Ocak 1987, Sayfa, 1, 5, 6 ve 7

Hüseyin Tosun yoldaş hakkında; “DİRENİŞİN SEMBOLÜ HÜSEYİN TOSUN’U MÜCADELEMİZDE YAŞATACAĞIZ!” ikk-sayi-76-Ocak-1987, Sayfa 4

“Dersim’deki Katliam Serilerinden Birinde Şehit Düşe, YILMAZ (HÜSEYİN TOSUN) İÇİN!…”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 76, Ocak 1987, Sayfa 24

Hüseyin Tosun yoldaş hakkında kısa bir makale; “Dersim’deki Katliam Serilerinden Birinde Şehit Düşe, YILMAZ (HÜSEYİN TOSUN) İÇİN!…” ikk-sayi-76-Ocak-1987, sayfa, 24

*******

Dersim Hürmek Ölümsüzleri için söylenen bir şarkı

(TİKKO Müzik Topluluğu: Yetiş Yalnız (Ahmet) ve Umut Polat (Cem)-Sürecek)