Efendi Diril

Efendi Diril

Ölümsüzleştiği tarih: 30 Haziran 1980

1956 yılında Dersim’in Ovacık ilçesi Hülükuşağı köyünde dünyaya gelen Efendi Diril yoldaş, henüz çocuk yaşlarda tanıştı faşizmin zulmüyle. Ortaokulu Ovacık’ta daha sonra kazandığı Öğretmen Lisesi’ni, Elazığ’da yatılı olarak okudu.

Yoksulluğun, ezilmişliğin ve zulmün yarattığı isyancı gelenek ve içindeki devrim ateşiyle 1976 yılında TKP-ML saflarına katıldı.

Birçok eylemde aktif rol alan Efendi Diril yoldaş, 1978 yılında Parti Üyesi olduktan sonra da çeşitli askeri eylemlerde yerini aldı. İstanbul Bölgesi örgütlenme komitesinde yer alıyordu.

30 Haziran 1980 tarihinde İstanbul, Kanarya, Çakar Sokağı’nda vücuduna 20 kurşun sıkılarak katledilmiş vaziyette bulundu. Efendi Diril’in ölüm haberi kısa zamanda yayıldı. İstanbul’a cenazeyi almaya gelen ailesi ve yoldaşları, cenazeyi köyüne götürmek üzere yola çıktı. Cenaze daha köye varmadan Ovacık Merkezde görkemli bir tören düzenlendi.

Törenden sonra köyüne götürülen Efendi Diril’in cenazesi çevre köylerin de katılımıyla omuzlarda köye ulaştı. Burada da sabaha kadar süren törende yoldaşları silahlar eşliğinde saygı duruşunda bulundular.

Parti ismi Yusuf olan Efendi Diril yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML üyesiydi.