Ünal Küçükbayrak

Ünal Küçükbayrak

Ölümsüzleştiği tarih: 22 Kasım 1986

1954 yılında Urfa Viranşehir’de doğan Ünal Küçükbayrak yoldaş, çocukluk ve gençlik yıllarını devletin ulusal zulmü altında geçirdi. Daha çocuk yaşlarda feodal despotluğa ve faşist devlete karşı derin bir kin duyuyordu.

Ünal Küçükbayrak ‘70’lerin sonlarında İstanbul’a gelmiş, TKP-ML çevresi ile tanışmıştı. ‘80 başlarında tutsak düşen Ünal Küçükbayrak, işkencehanelerde komünist direnme ruhunu daima canlı tutmuştur.

Tutuklu bulunduğu süre içinde sırasıyla Selimiye, Davutpaşa, Sultanahmet, Sağmalcılar ve Metris zindanlarında kaldı. Gittiği her hapishanede direnme ruhunun körükleyicisi olan Ünal Küçükbayrak, hapishanelerde direnişin üzerinde şekilleneceği platformun oluşmasında belirleyici rol oynadı.

1986 yazında tahliye olan Ünal Küçükbayrak, Partimizle hemen ilişkiye geçerek geceli gündüzlü yoğun bir çabanın içine girmişti.

TKP-ML’nin yeniden toparlanabilmesi için yönetici düzeyde görev alan Ünal Küçükbayrak, çok zorlu koşullarda bir dizi görevi layıkıyla yerine getirdi.

TKP-ML’nin 3. Konferans hazırlıkları sırasında 22 Kasım 1986’da 8 yoldaşıyla birlikte düşmanla girdikleri çatışmada ölümsüzleşti.

Parti ismi Kürt olan Ünal Küçükbayrak yoldaş ölümsüzleştiğinde 3. Konferans Hapishane Delegesi’di.