Ünal Küçükbayrak

Ünal Küçükbayrak

Ölümsüzleştiği tarih: 22 Kasım 1986

Ünal Küçükbayrak yoldaş, 22 Kasım 1986’da TKP-ML’nin 3. Konferans hazırlıkları sırasında yaşanan çatışmada Konferans delegeleri; Hüseyin TosunRıza SökmenZeki Uygunİbrahim PolatA. Rıza BoyoğluM. Kemal Yılmaz ve savaşçılar Kamile Öztürk ve İsmail Doğan yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

1954 yılında Urfa Viranşehir’de doğan Ünal Küçükbayrak yoldaş, çocukluk ve gençlik yıllarını devletin ulusal zulmü altında geçirdi. Daha çocuk yaşlarda feodal despotluğa ve faşist devlete karşı derin bir kin duyuyordu.

Ünal Küçükbayrak ‘70’lerin sonlarında İstanbul’a gelmiş, TKP-ML çevresi ile tanışmıştı. ‘80 başlarında tutsak düşen Ünal Küçükbayrak, işkencehanelerde komünist direnme ruhunu daima canlı tutmuştur.

Tutuklu bulunduğu süre içinde sırasıyla Selimiye, Davutpaşa, Sultanahmet, Sağmalcılar ve Metris zindanlarında kaldı. Gittiği her hapishanede direnme ruhunun körükleyicisi olan Ünal Küçükbayrak, hapishanelerde direnişin üzerinde şekilleneceği platformun oluşmasında belirleyici rol oynadı.

1986 yazında tahliye olan Ünal Küçükbayrak, Partimizle hemen ilişkiye geçerek geceli gündüzlü yoğun bir çabanın içine girmişti.

TKP-ML’nin yeniden toparlanabilmesi için yönetici düzeyde görev alan Ünal Küçükbayrak, çok zorlu koşullarda bir dizi görevi layıkıyla yerine getirdi.

Parti ismi “Kürt” olan Ünal Küçükbayrak yoldaş ölümsüzleştiğinde 3. Konferans Hapishane Delegesiydi.

BELGELER

              Ünal Küçükbayrak yoldaşın kendi el yazısıyla yazdığı bir not

*******

Rıza Sökmen yoldaşla ilgili basında yer alan haber, yorum ve makale:

“Şanlı Partimiz TKP/ML Yanılgılarından Dersler Çıkararak Savaşını Sürdürecek, Faşist Türk Devletinin Sevinci Kursağında Kalacaktır!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 75, Aralık 1986, Sayfa 1, 6 ve 7

(3. Konferans Delegeleri-Hürmek Ölümsüzleriyle ilgili İşçi-Köylü Kurtuluşu’nda çıkan bir. Haberde dönemin koşulları gereği kimi hatalı ve eksik bilgiler vardır. ed.)

Ünal Küçükbayrak yoldaşla ilgili kısa bir bilgilendirme:

Ünal Küçükbayrak yoldaş hakkında kısa bir bilgi, “Şanlı Partimiz TKP/ML Yanılgılarından Dersler Çıkararak Savaşını Sürdürecek, Faşist Türk Devletinin Sevinci Kursağında Kalacaktır!”, ikk-sayı-75_Aralık-1986, Sayfa 7
Ünal Küçükbayrak yoldaş hakkında kısa bir bilgi, “Şanlı Partimiz TKP/ML Yanılgılarından Dersler Çıkararak Savaşını Sürdürecek, Faşist Türk Devletinin Sevinci Kursağında Kalacaktır!”, ikk-sayı-75_Aralık-1986, Sayfa 7

*****

“Kasım ayında Dersim’de katledilen yoldaşlarımızın ve Ocak ayında andığımız tüm Parti şehitlerimizin ölümsüz anıları, işçilere ve tüm ezilenlere mücadele çağrısıdır:

Hiçbir Katliam Partimizin İlerleyişini, Faşist Diktatörlüğün de Çöküşünü Engelleyemez!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 76, Ocak 1987, Sayfa, 1, 5, 6 ve 7

“Parti ve Halk İçin Ölümü Gülerek Karşılamak! İşte ÜNAL KÜÇÜKBAYRAK!”

Ünal Küçükbayrak yoldaş hakkında bir makale; ,“Parti ve Halk İçin Ölümü Gülerek Karşılamak! İşte ÜNAL KÜÇÜKBAYRAK!“ikk-sayi-76-Ocak-1987, Sayfa 7
Ünal Küçükbayrak yoldaş hakkında bir makale; ,“Parti ve Halk İçin Ölümü Gülerek Karşılamak! İşte ÜNAL KÜÇÜKBAYRAK!ikk-sayi-76-Ocak-1987, Sayfa 26

“Ünal Yoldaş Cezaevi Direnişinde de En Öndeydi!”

Ünal Küçükbayrak yoldaş hakkında bir makale; “Ünal Yoldaş Cezaevi Direnişinde de En Öndeydi!” ikk-sayi-76-Ocak-1987, sayfa 25
Ünal Küçükbayrak yoldaş hakkında bir makale; “Ünal Yoldaş Cezaevi Direnişinde de En Öndeydi!” ikk-sayi-76-Ocak-1987, sayfa 26

*******

Dersim Hürmek Ölümsüzleri için söylenen bir şarkı

(TİKKO Müzik Topluluğu: Yetiş Yalnız (Ahmet) ve Umut Polat (Cem)-Sürecek)