Haydar Arğal

Haydar Arğal

Ölümsüzleştiği tarih: 6 Mayıs 2016

Haydar Arğal yoldaş 6 Mayıs 1988 Dersim-Mazgirt doğumludur. Devrimci düşüncelerle ve partimizin görüşleriyle genç yaşında tanışan yoldaş, 2004 yılında üniversite okumak için gittiği Amed’de komsomol örgütümüz TMLGB’de örgütlenmiş ve halk gençliğinin akademik demokratik mücadelesinde yer almıştır.

TMLGB içerisinde Amed İl Komitesinde, ardından ise TMLGB Kürdistan Bölge Komitesinde sorumluluklar almış, Amed, Erzincan ve Dersim bölgesinde devrimci faaliyet sürdürmüştür. TMLGB’nin 3. Kongresi’ne delege olarak katılmış ve burada GB-MK üyesi seçilmiştir.

2011 yılında gerilla mücadelesine katılan Haydar Arğal yoldaş emekçi, fedakar ve kendini askeri konularda sürekli geliştirme çabası içinde olmuştur.

Haydar Arğal yoldaş, 6 Mayıs 2016 tarihinde devrimci bir görev için bulundukları Geyiksuyu-Okurlar (Askesor) köyü kırsalında düşmanla yaşanan çatışmada Murat Tekgöz yoldaşla birlikte ölümsüzleşti.

Parti adı “Sinan” olan Haydar Arğal yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML militanı, TİKKO birim komutanıydı.

 

Haydar Arğal ve Murat Tekgöz yoldaşların Dersim Geyiksuyu‘nda ölümsüzleşmelerinin ardından İstanbul Gülsuyu’nda TKP/ML TİKKO militanlarından yazılama.

Haydar Arğal ve Murat Tekgöz yoldaşların Dersim Geyiksuyu‘nda ölümsüzleşmelerinin ardından İstanbul Gülsuyu’nda TKP/ML militanlarından pankart.

Haydar Arğal yoldaşın Erzingan’ın 2010 Newroz’unda konuşması.

Haydar Argal yoldaşın gerilla mücadelesine katılım sağlamadan önceki yıllarda gençlik mücadelesi içindeyken Hakan Çakır yoldaş ile birlikte katıldığı emek sürecindeki görüntüleri. Konuşan Hakan Çakır yoldaştır. Arka planda ise Haydar Argal yoldaş.