Ali Yılmaz

Ali Yılmaz

Ölümsüzleştiği tarih: 13 Aralık 1978

Ali Yılmaz yoldaş 1956 yılında Bingöl’ün Kiğı ilçesi Okçiyan köyü doğumludur.

Yoksulluk içinde büyüyen Ali Yılmaz yoldaşın devrimci düşüncelerle tanışması uzun sürmedi. Partimizin düşüncelerini benimseyerek devrimci mücadeleye katıldı. Kısa zamanda çalışkanlığı ve atılganlığı ile öne çıktı.

TKP-ML’nin İstanbul bölgesi işçi sınıfı çalışması içinde Anadolu yakası fabrika örgütlenme komitesinde faaliyet yürüttü. Ardından halk ordusu TİKKO içinde görevlendirildi.

Başta İstanbul bölgesi olmak üzere birçok askeri eyleme katılan ya da komuta eden Ali Yılmaz yoldaş, İbrahim Kaypakkaya’nın katledilmesinde büyük rol oynayan Sıkıyönetim Savcısı Yaşar Değerli’nin arabasına bomba koyma eyleminde görev aldı.

30 Kasım 1978’de yine faaliyet yürüttüğü semtlerden Maltepe Gülsuyu’nda kendi imal ettiği bir bombanın kaza sonucu patlaması üzerine yaralanarak düşmanın eline geçti.

Yaralı bir şekilde işkenceye alınan Ali Yılmaz yoldaş, partimizin ser verip sır vermeme geleneğini sürdürdü. Halka ve devrime olan inancıyla işkencecilere kök söktürdü. İfade vermedi.

“Enver” ve “Üçgen” Parti isimlerini kullanan Ali Yılmaz yoldaş 13 Aralık 1978’de düşmanın işkencesi sonucunda ölümsüzleşti.

Ali Yılmaz yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML üyesi, TİKKO İstanbul bölgesi gerilla komutanıydı.

*****

Ali Yılmaz yoldaş hakkında basında çıkan haber, yorum ve makale:

Ali Yılmaz yoldaş hakkında; ikk-sayı-37_Ocak-1982-Türkiye Baskısı, Sayfa 23_

****

Ali Yılmaz yoldaş hakkında bir makale, ikk-sayı 51-Aralık 1983-Sayfa-27 (Aynı makale içinde Raci Yılmaz yoldaş hakkında da kısa bilgiler.)

 

Ali Yılmaz yoldaşın 30 Kasım 1978’de Maltepe Gülsuyu’nda yaralanıp tutsak düştüğü ev.

2 Aralık 1978, Hürriyet

Ali Yılmaz yoldaşın 30 Kasım 1978’de Maltepe Gülsuyu’nda yaralanıp tutsak düşmesinden sonra burjuva basında çıkan bir haber.

2 Aralık 1978, Hürriyet

“TİKKO üyasl Yılmaz hastanede öldü MALTEPE Gülsuyu’nda bir süre önce meydana gelen patlamada ağır yaralanan TÎKKO üvesi Ali Yılmaz önceki gün tedavi edilmekte olduğu Sağmalcılar Hastanesi’nde ölmüştür.” (14.12.1978, Milliyet, Sayfa 9)