Atina’da Lorenzo Orsetti (Tekoşer Piling) Anıldı

Atina’da Lorenzo Orsetti (Tekoşer Piling) Anıldı

10 Mayıs 2019 Cuma günü, saat 19: 00’da Atina Politik Teknik Üniversitesi’nde Lorenzo Orsetti anıldı. 18 Mart 2019’da Suriye’nin Baghouz şehrinde ölümsüzleşen TKP-ML TİKKO savaşçısı ve Tekoşina Anarşist üyesi Lorenzo Orsetti anısına bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlik, Anarşist Politik Organizasyon (APO), Anarşist Federasyon ve Tekoşina Anarşist tarafından ortaklaşa organize edildi. Anma etkinliğine ayrıca Türkiyeli devrimci örgütlerden TKP-ML TİKKO, MKP ve DKP/BÖG katıldı.

 

Anmada TKP-ML TİKKO’nun mesajı okundu. TKP-ML TİKKO mesajında; Tekoşer Piling (Lorenzo Orsetti)’nin “Sağlam bir enternasyonalist bilinç ve vicdan ile hareket ederek Eylül 2017’de Rojava’daki anti-faşist direniş saflarına katıldı. Tekoşîna Anarşîst biriminin bir üyesi olan Lorenzo Orsetti yoldaş, bir yıldan fazla süredir Rojava’da enternasyonal bir devrimci olarak TKP/ML TİKKO’yla birlikte hareket etti ve yoldaşlaştı.

Partimiz TKP/ML’nin savaş anlayışına uygun olarak faşizme ve her türden gericiliğe karşı savaşmak isteyen herkesi, askeri bir komuta yapısı içinde örgütleyen ve savaştıran Halk Ordusu TİKKO saflarında yer aldı. Bizimle yoldaşlaşmakla birlikte kendi ideolojik duruşu ve örgütlenmesi” olduğu ifade edilerek, “Efrin direnişinde son ana kadar TKP/ML TİKKO savaşçılarıyla birlikte savaştı. Tekoşer Piling kelimenin tam anlamıyla savaşmak için yaratılmış bir kişilikti. Korkusuz bir savaşçıydı. Hejin ve Deri Zor Hamlelerine katıldı. Ve zaferin ilan edilmesine günler kala yüzündeki gülümsemeyle düştü” denildi.

TKP-ML TİKKO mesajında Lorenzo Orsetti’nin “mektubunda dediği gibi; ‘erken gidişime rağmen hayatım hala başarılıdır ve dudaklarımda gülüşümle gittiğimden neredeyse eminim!’ sözlerini aktardı ve şunları ifade etti. “Biz buna fazlasıyla tanığız. Onun hayatı başarılı ve anlamlıydı. Kürt halkı başta olmak üzere Ortadoğu’nun mazlum ve ezilen halklarıyla dayanışmak ve savaşmak için tereddütsüzce yerini almıştı ve Rojava Devrimi’ne kanıyla harç olan enternasyonalist savaşçılardan biri oldu” dedi.

TKP-ML TİKKO ayrıca mesajında Tekoser Piling için “Partimizin ‘Genarali’ Nubar Ozanyan yoldaştan, halk ordumuzun ‘korkusuz savaşçısı’ Tekoşer Piling’e uzanan çizgide partimizin enternasyonalist kimliğine değer ve anlam kattı. Ve dudaklarında bir gülümsemeyle gitti. Çünkü o bir Partizan’dı” ifadelerini kullandı.

TKP-ML TİKKO anma etkinliğine sunduğu mesajını “sana söz yoldaş; bizlere bıraktığın mücadele anılarınla ve mektubunda değindiğin üzere ‘Siz de bu damla olmaya çalışın. Hepinizi seviyorum ve sözlerimi değerli bulmanızı umuyorum’ vasiyetine uygun yaşayacağız ve savaşacağız” ifadeleriyle bitirirken, Lorenzo Oersetti’nin ölümsüzlüğünü bir kez daha haykırdı.

Lorenzo Orsetti’nin anısına gerçekleştirilen anma etkinliği Rojava’dan yeni gelen ve “Orso” ile kişisel olarak da tanışan iki enternasyonal savaşçının konuşmasıyla devam etti. Anma etkinliği Rojava Devrimi’nde şehit düşen enternasyonalist savaşçıların tek tek adlarının okunması ve Lorenzo Orsetti’nin ölümsüzlüğünü haykıran sloganlarla bitirildi.

Greek: https://www.tkpml.com/kάθε-καταιγίδα-αρχίζει-με-μια-σταγόνα/

English: https://www.tkpml.com/every-thunderstorm-begins-with-a-single-drop/