“Cesaretimizin Sönmeyen Meşalesi İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür!” (Video Haber)

“Cesaretimizin Sönmeyen Meşalesi İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür!”

MKP ve TKP-ML Ortadoğu topraklarında 18 Mayıs 2022 tarihinde komünist önder İbrahim Kaypakkaya anısına askeri bir tören gerçekleştirdi. Törene DKP/BÖG, MLKP, TKEP/L, DKP-Birlik ve THKP-C/MLSPB katıldı.

Etkinlik, askeri tören ve Kaypakkaya şahsında bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. İlk olarak MKP ve TKP-ML adına Türkçe kaleme alınan açıklamayı okuyan Meral Berna‘nın ardından Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Tabur Komutanı Manuel Demir ortak açıklamanın Arapça’sını okudu.

“Şimdi Kazanma Zamanıdır! Biz Kazanacağız!”

MKP ve TKP-ML adına hazırlanan metni okuyan Meral Berna, “Dostlar, yoldaşlar; Bugün burada ülkemiz devriminin önderini, kökleri asla sökülmemecesine toprağın derinliklerine işlemiş bir geleneğin yaratıcısı İbrahim Kaypakkaya yoldaşı anıyoruz. Bugün burada Marksizm Leninizm Maoizm’in usta bir öğrencisi komünist önderimizi anıyoruz. İbrahim Kaypakkaya, Diyarbakır Hapishanesi’nde işkenceyle katledilmesinden bugüne kadar geçen 49 yıl içinde gerek mücadele yaşamı gerekse de ileriye sürmüş olduğu tezler nedeniyle güncelliğini korumaktadır” dedi. Ardından sözlerine şöyle devam etti; “50 yıllık direniş ve mücadele geleneğimiz önder yoldaşımızın çizdiği güzergahta ilerleyerek zaferi kesin kılacaktır. Şimdi kazanma zamanıdır. Biz kazanacağız.”

Askeri tören sınıf çelişkilerinin giderek keskinleştiği tarihi bir zaman diliminde Kaypakkaya’nın fikirlerinin güncelliği ışığında ve onun bıraktığı devrimci dayanışma geleneği ile Rojava topraklarında kanları birbirine karışan devrimci dost kurumların konuşmaları devam etti.

“Ya Zafer Ya Zafer”

İlk olarak DKP/BÖG adına Tufan Pir Keleş bir konuşma yaptı. Keleş konuşmasına “Yoldaşlar Mayıs ayı devrimci feda kuşağının tekrar tekrar yeniden üretildiği bir aydır. Denizler, Mahirler, İbrahim Kaypakkayalar, Haki Karerler, Dörtler bize devrimci feda kuşağının bize bitmez tükenmez kesintisiz biz yol olduğunu göstermiştir” sözleri ile başladı. Ortak mücadelenin önemine vurgu yaparak “Ya zafer ya zafer” sloganı ile konuşmasını sonlandırdı.

“Bu Mücadeleyi Birleşik Bir Mücadele ile Zafere Götüreceğiz!”

MLKP adına yapılan konuşmada “Bugün 50 yıl sonra 18 Mayıs’ta devrim topraklarında İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz. İbrahim Kaypakkaya’yı anmak işgale, sömürgeciliğe ve zulme karşı direnmektir” dedi. “Bugün Rojava devrimine, Kürt Özgürlük Mücadelesine, Türkiye’de işçi sınıfına karşı saldırılar söz konusu olduğunda birer İbrahim, Ferhat, Dörtler, Mahir, Deniz olarak direneceğiz. Ve bu mücadeleyi birleşik bir mücadele ile zafere götüreceğiz. O zafer gelinceye kadar durmak yok” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

“Artık Buz Kırılmış, Yol Açılmıştı!”

“Türkiye Devrimci Hareketinin mihenk taşlarından lider, önder kadrolarından İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz. Oligarşik dikta rejiminin unuttuğu bir gerçeklik vardı, artık buz kırılmıştı, yol açılmıştı. Silahlı mücadele, silahlı bir halk savaşı artık ’71 pratiği diye adlandırdığımız kopuşla Türkiye halkının gündemine oturmuştu” sözleri ile THKP-C/ MLSPB adına Hüseyin Cevahir bir konuşma yaptı. Cevahir konuşmasının devamında “Komünist önder İbrahim Kaypakkayalara, Mahir Çayanlara, Deniz Gezmişlere ve Haki Karerlere bizlere bu mukaddes davayı, bizlere bu kutlu yolu gösterdikleri için minnettarız” sözlerini sarf etti ve konuşmasını “Yaşasın Ortadoğu halklarının kurtuluş savaşı” ve “Zafere kadar savaş” sloganları ile sonlandırdı.

“Bu Topraklar Çelik Misali Suyu Almıştır ve Aldığı Bu Suyu Unutmayacaktır!”

Anma etkinliğinde son olarak DKP/Birlik mesajı okundu. “İbrahim Kaypakkaya, direniş ve mücadele çıtasını hep yükseğe koymuştur. Buna aylar süren işkencelerde Diyarbakır zindanları tanıktır. Baş eğmeyen, ser verip ser vermeyen bir devrimcidir. Ama bundan ötesi vardır. O ateşten bir inanç kümesidir; kitle önderidir, halka ve devrime sınırsız bir güvendir, çelikten bir iradedir” sözlerine yer verilen DKP/Birlik açıklaması “Türkiye egemenlerinin İbrahim’de yok etmek, imha etmek istedikleri Türkiye ve Kürdistan devriminin birleşik mücadelesi ve geleceğidir. Fakat bu topraklar çelik misali suyu almıştır ve aldığı bu suyu unutmayacaktır’ diye devam etti. Açıklama Türkiye burjuvazisi, bugüne kadar Türkiye’de, Kürdistan’da on binlere varan devrimciyi katletti, ama devrim mücadelesini durdurmak bir yana Kürdistan’da milyonları saran ateşi harladı, Türkiye tarafında devrim ateşinin kıvılcımlarını yok edemedi” sözleri ile sona erdi.

“Her Dilde Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür!”

Yapılan konuşmaların ardından askeri tören Ermenice, Arapça ve Kürtçe “Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür” sloganı ve askeri geçiş töreni ile sona erdi.