“Kaypakkaya’nın Fikirlerini Bu Topraklarda da Yaşatacağız!”

“Kaypakkaya’nın Fikirlerini Bu Topraklarda da Yaşatacağız!”

Ser verip sır vermeyen komünist önder İbrahim Kaypakkaya Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Taburu ve Ermeni Toplumsal Meclisi tarafından örgütlenen etkinliklerle anıldı.

İbrahim Kaypakkaya’dan Nubar Ozanyan’a…

Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Taburu savaşçıları 17 Mayıs 2022 tarihinde Tabur karargahında bulunan savaşçıların katıldığı bir etkinlik ile Kaypakkaya’yı andı. Etkinlik başta İbrahim Kaypakkaya olmak üzere Haki Karer ve tüm Mayıs ayı şehitleri şahsında bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Kaypakkaya’nın düşüncelerinin güncelliği üzerine yapılan sunumda özellikle onun Kemalizm ve ulusal sorun ile ilgili söylenmeyenleri en yüksek sesle haykıran bir önder olduğu vurgularının yanısıra Ermeni Soykırımı ve Nubar Ozanyan Taburu’nun kurulma nedeni üzerine de konuşmalar yapıldı. Tabur savaşçılarının da konuştuğu etkinlikte söz alan savaşçılar İbrahim Kaypakkaya’dan Nubar Ozanyan’a tüm güneşe uğurladığımız önderlerin mirası ile yürüyeceklerini belirterek mücadele kararlılıklarını dile getirdiler.

 

Ermeni Toplumsal Meclisi de İbrahim Kaypakkaya’yı Andı

Ermeni Toplumsal Meclisi Rojava’nın Hasekê kentinde 18 Mayıs günü bir etkinlik örgütledi. Açılış konuşması ile başlayan etkinlik İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve tüm Mayıs ayı şehitleri şahsında bir dakikalık saygı duruşu ile devam etti. Amed Zindanı’nda 90 günlük direnişi ile ser verip sır vermeyen meşale İbrahim Kaypakkaya’nın yaşamı ve mücadelesinden kesitlerin olduğu Arapça anlatımlı bir sinevizyon izlendi.

Ermeni Toplumsal Meclisi adına Kürtçe ve Arapça yapılan konuşmaların ardından etkinlik türkülerle devam etti. Meclis üyelerinin hazırladığı “İbrahim Yoldaş” marşının yanısıra Kürtçe marşlar da okundu. Katılımcıların hep bir ağızdan seslendirdiği Ermeni halk türküleri ve marşları ve Ermenice “Soykırımı Unutmadık, Unutmayacağız” sloganı ile etkinlik sona erdi.