Cihan Taş

Cihan Taş

Ölümsüzleştiği tarih: 20 Mayıs 1987

Cihan Taş yoldaş, 1959’da Hozat’a bağlı Xosan (Uzundal) köyünde doğmuştur. Genç yaşında devrimci düşüncelerle tanıştı ve partimiz saflarında örgütlendi.

İstanbul, Dersim, Bingöl, Sivas illerinde devrimci faaliyet sürdürdü. Partinin birçok görevini layıkıyla yerine getirdi.

Cihan Taş yoldaş, İstanbul’da halk düşmanı faşist polis komiser Ali Günaydın’ın ölümle cezalandırılması eyleminde de aktif bir şekilde görev aldı.

Bu devrimci görevlerinden sonra TİKKO’nun Mazgirt Nazımiye Alt Gerilla Bölgesi’nde görev aldı.

Cihan Taş yoldaş, Elazığ Palu’da devrimci bir görev için bulunduğu sırada, içinde yer aldığı gerilla birliğinin düşman tarafından kuşatılması sonucunda, 20 Mayıs 1987 tarihinde yaşanan çatışmada, TKP-ML Genel Sekreteri Kazım Çelik ve Parti üyeleri Hıdır Aykır, Müslüm Emre ve Ali Kayadoğan yoldaşlarla birlikte ölümsüzleşti.

“İsmail”, “Veli”, “Yalçın”, “Arafat” parti adlarını kullanan Cihan Taş yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML üyesi ve TİKKO savaşçısıydı.

******

Cihan Taş yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

 

Palu Ölümsüzleriyle ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

“GENEL SEKRETERİMİZ KOMÜNİST ÖNDER KAZIM ÇELİK YOLDAŞ ŞEHİT DÜŞTÜ!

Şanlı Partimiz TKP/ML Silahlı Mücadeleyi Aynı İnanç ve Kararlılıkla Sürdürecektir!”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 80, Haziran/Temmuz 1987, Sayfa 1, 5,6,7 ve 8

******

“Kürdistan’daki Son Katliamlar ve İki Şehit Partizan:

CİHAN TAŞ VE HIDIR AYKIR İÇİN….”

İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı: 80, Haziran/Temmuz 1987, Sayfa 10 ve 11

Hıdır Aykır ve Cihan Taş yoldaşlarla ilgili bir makale; “Kürdistan’daki Son Katliamlar ve İki Şehit Partizan: CİHAN TAŞ VE HIDIR AYKIR İÇİN….”isci-koylu-kurtulusu-sayi-80-Haziran-Temmuz-1987_Sayfa 10

Hıdır Aykır ve Cihan Taş yoldaşlarla ilgili bir makale; “Kürdistan’daki Son Katliamlar ve İki Şehit Partizan: CİHAN TAŞ VE HIDIR AYKIR İÇİN….”

isci-koylu-kurtulusu-sayi-80-Haziran-Temmuz-1987_Sayfa 11

 

 

“ANILARINI YAŞATACAĞIZ”, Sırayla; Hıdır Aykır, Metin Eker, Hayrettin Bakış, Cihan Taş, Nihat Topuzoğlu yoldaşlar; ikk-sayi-84-Haziran-Temmuz-1988, Sayfa 27