Davut Kirman

Ölümsüzleştiği tarih: Nisan 1998

1950 doğumlu Davut Kirman, Artvin Şavşatlı olup Gürcü milliyetindendir. Gençlik dönemlerinde (80 öncesi) Devrimci-Yol çevresinde devrimci mücadele içinde yer almıştır. 1980 sonrasında ise TKP-ML ve gerilla savaşı ile yavaş yavaş tanışmaya başlar. Kamu emekçisi olarak T. Kürdistanı’nda çalıştığı dönemlerde Devrimci Yol için faaliyetlerde bulunur, yeri ve zamanı geldiğinde diğer devrimci örgütlere de destek vermekten asla çekinmez.

Daha sonra Parti ile ilişkileri sıkılaşmaya başladığı gibi DY’nin izlediği politikadan dolayı ondan uzaklaşmaya başlamıştır. Tayini Nevşehir Şereflikoçhisar’a çıkmış ve oraya yerleşmiştir. Bu dönemde Partinin önderliğinde gerçekleştirilen Nevşehir Hapishanesi’ndeki özgürlük eyleminden sonra Partinin olanaklarını sunması istemine tereddütsüz yaklaşmış ve 15-16 firariyi aylarca tanıdığı kitle ilişkilerinde barındırmış, onların tüm ihtiyaçlarını karşılamıştır.

Bu dönemden sonra Davut Kirman ile görüşen Partizanların tutsak düşmesiyle kısa bir kopukluk yaşanmış ancak onun içindeki devrime olan bağlılık asla kaybolmamıştır. 1995-96 yıllarında tekrar kurulan ilişkilerde sağlığından çok şey kaybetmiş olmasına karşın Partiye ve devrime olanak sunma noktasında hiçbir şey kaybetmemiştir. Kanser hastalığının onu günbegün kemirmeye başladığı bir dönemde, düşmana esir düşmüş, ama ona teslim olmamıştı.

Ulucanlar Hapishanesi’ndeki tutsaklık aylarında sağlığı tamamen bozulmasına rağmen o, bunu dert etmeyerek tutsakların Davut amcası olarak gönüllerinde taht kurmuştur. Tahliye olmasının ardından Nisan 1998’de örnek bir TKP-ML taraftarı olarak yaşamını yitirmiştir.