Deniz Som

Deniz Som

Ölümsüzleştiği tarih: 13 Aralık 1993

Deniz Som yoldaş Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Gözeler köyünde doğdu. Küçük yaşta partimizle ve gerilla güçlerimizle tanıştı. Aktif devrimci mücadele sürdürme ve gerilla mücadelesine katılmak için birçok kez talepte bulundu. Talebi kabul edildi ve gerillada örgütlendi.

Partimize bağlı bir gerilla birimiyle faşist TC ordusu güçleri arasında, 13 Aralık 1993‘te yaşanan ve devrimci mücadele tarihine “Pozvenk Ölümsüzleri” olarak geçen çatışma sonucunda gerilla güçlerinden ve sivil halktan kayıplar olur

Kış şartları nedeniyle hava koşullarının kötü olması sonucunda bir gerilla birliği Dersim Ovacık Pozvenk köyüne girmek zorunda kalır.

Önceden bölgede konumlanan TC güçleri bu fırsatı kaçırmaz. Gerilla güçlerine pusu kurmanın yanında köyü havadan da bombalar. Bu saldırıda TİKKO gerillalarından Deniz Som, Bekir Kürşat ÖnayFevzi Koç ve Hacı Mustafa Aslan yoldaş ölümsüzleşirken ayrıca 12 yaşındaki Nuray Laço ve 11 yaşındaki Halil Laço kardeşler de T.C.’nin, gerilla-sivil ayrımı yapmadan sürdürdüğü hava bombardımanında katledilir.

Parti adı “Serhat” olan Deniz Som yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML ileri militanı ve TİKKO üyesiydi.