Turan Talay

Turan Talay

Ölümsüzleştiği Tarih: 11 Ekim 2023

Turan Talay yoldaş, 12.5.1955 yılında Dersim Ovacık’ta doğdu. Sonra ailesi Kemah’ın Gamarik köyüne taşındı.  Sonraki yıllarda İstanbul’da çalışmaya gitti. 1970 ortalarında işçi olarak Zeytinburnu deri fabrikası da dahil çeşitli yerlerde çalıştı. O yıllarda partimizin görüşlerinden etkilendi. 77-78 de örgütlü mücadele yürütmeye başladı. Tekstil sektöründe faaliyet yürüten İstanbul Mensucat Santral Fabrikası’nda gerçekleştirilen ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran büyük işçi direnişinin örgütleyicilerindendi. Yine Turan yoldaş Kazlıçeşme işçi havzasında örgütlenen işçi direnişlerinde aktif olarak yer aldı.

Turan yoldaş, POL-BİR üyesi İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 2. Şube’de görevli faşist Komiser Muavini Ali Yaşar Günaydın’ın 7 Kasım 1979’da cezalandırılması eylemi sonrasında partimizin taraftarlarına yönelik gerçekleştirilen tutuklama saldırısında gözaltına alınan yoldaşlardan biriydi.

Turan yoldaş, 1978-80 arası birkaç sefer gözaltına alınıp işkencelerden geçirilerek tutuklandı. İki-üç defa Selimiye ve Davutpaşa Hapishanelerinde kısa süreli tutsaklıklar yaşadı ve serbest bırakıldı. 12 Eylül öncesi yeniden tutsak düştü. “Siyasi Şube” olarak adlandırılan Gayrettepe işkence merkezinde ağır işkencelerini gördü.

Turan Talay yoldaş, 1982 sonlarında hapishaneden tahliye olur. Tahliye olduktan sonra dışarıdaki mücadelesini kaldığı yerden sürdürmekte tereddüt etmedi. Örgütüyle bağ kurdu. Parti üyeliğine başvurdu. Partimiz, kendisini 1983 baharında Çukurova Bölge Komitesi’nde görevlendirdi. Bölge Komitesi içindeki işbölümünde İşçi Komitesi’nde görevlendirildi. Bu dönemde Parti Üyeliği onaylandı ve Parti Üyesi oldu.

1984 yılında düşmanın partimize yönelik saldırısında Turan yoldaş bir kez daha tutsak düştü. Hapishanelerde direniş süreçlerinin içinde yer aldı. 1989 yazın da hapishaneden tahliye oldu.

Turan yoldaş tahliyesinden bir süre sonra partisiyle yine örgütsel bağını kurmakta tereddüt etmedi.  İstanbul da memleketine Erzincan’a gitti. Burada yerel çalışma görevini yaparken arıcılıkla uğraştı. O, bir doğa aşığıydı, dağlarına aşıktı, arılarla uğraşmaya aşıktı….

Turan yoldaş, 1995 baharında düşmanın yol kimlik kontrolü sırasında yeniden tutsak düştü. İstanbul ve Erzincan polis terör merkezlerinde yine ağır işkencelerden geçirildi ve Erzurum Özel Tip Hapishanesi’ne konuldu. Maraş ve Kandıra hapishanelerine kaldı. Bu süreç boyunca devrimci kimliğinden taviz vermedi, hapishane direnişlerinde yer aldı. 2005 yılında tahliye oldu.

Turan yoldaş, tahliye olduktan sonra da sınıf mücadelesinden kopmadı, örgütsel faaliyetini sürdürdü. Ağırlaşan sağlık durumuyla birlikte, ülkede kalma şartları zorlaştı. Bu nedenle Batı Avrupa’ya çıkmayı zorunlu olarak benimsedi. 2009 yılında İsviçre’ye yerleşti. Burada da üretimden kopmadı, fabrika işçiliği ve arıcılık yaptı. Bu dönemde devrimci mücadeleyle ve devrimcilerle ilişkisini koparmadı. Devrimci faaliyet ve etkinliklere katıldı ve desteğini sundu.

Turan yoldaş toplamda 20 yıla yakın kaldığı hapishane koşulları nedeniyle yaşlanmış ve yıpranmış bedeniyle, yakalandığı hastalığa karşı da mücadele etmekten vazgeçmedi. 11 Ekim 2023’de tedavi gördüğü hastahanede ölümsüzleşti.

Turan Talay yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML taraftarıydı.

<em>Turan Talay yoldaşında içerisinde yer aldığı Mensucat Santralın İstanbuldaki Topkapı Yedikule ve Kazlıçeşme işyerlerinde Türk İşe bağlı Teksif Sendikası üyesi 90 işçinin işine son verilmesi üzerine 2 Şubat 1980de 3 işyerinde yaklaşık 5 bin işçi direnişe geçti<em>