Hakan Çakır

Hakan Çakır

Ölümsüzleştiği tarih: 21 Ekim 2015

Hakan Çakır yoldaş, 23 Ocak 1986 tarihinde Gümüşhane Kelkit’e bağlı Şorak (Güllüce) köyü doğumludur. Ailesi Kürt Alevi kökenli olan Hakan Çakır yoldaş, Erzincan’da lise yıllarındayken partimizle ilişkilenmiş, Komsomol saflarında faaliyet yürütmüştür. Bu dönemde Erzincan’da yapılan bir operasyon sırasında tutuklanmıştır.

Hapishaneden çıktıktan sonra Komsomol saflarında faaliyetine devam etmiştir. TMLGB Aday Üyesi olan yoldaş, 7 Temmuz 2011 tarihinde gerillaya katılmıştır.

21 Ekim 2015 akşamı devrimci bir görev için Ovacık Mercan’a bağlı Şahverdi Köyüne giden TKP-ML TİKKO gerillaları görev sonrası köyden çıkıp Mercan Vadisi’ne doğru ilerlerken düşman pususuna takılırlar. Düşmanın ateşi karşısında çatışarak pusudan çıkmaya çalışırlarken Hakan Çakır yoldaş Cengiz İçli yoldaşla birlikte ölümsüzleşirken, Özgüç Yalçın yoldaş ise yaralı olarak esir düşmüş ve işkence edilerek katledilmiştir.

Parti ismi “Yurdal” olan Hakan Çakır yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML İleri Militanı, TİKKO Komutanıydı.

 

 

 

*****

Hakan Çakır yoldaşla ilgili basında yer alan haber, açıklama ve makale:

TKP/ML MK’dan Açıklama: “ŞAHVERDİ ŞEHİTLERİNİN SAFLARI PARTİ, ÇAĞRILARI SAVAŞ, SEVDALARI DEVRİMDİR! “

TKP/ML TİKKO Rojava Komutanlığı: “Yurdal, Sefkan, Ünal yoldaşlar özgürlük idealimizdir.”

“Bayrağınız Yere Düşmeyecek, Mevzileriniz Boş Kalmayacak”

TKP-ML TİKKO Gerillaları’dan Şahverdi Şehitleri için sinevizyon

TİKKO Müzik Topluluğu: Üç Partizan’a

 

Hakan Çakır yoldaş, gerilla mücadelesine katılım sağlamadan önceki yıllarda gençlik mücadelesi içindeyken Haydar Arğal yoldaş ile birlikte katıldığı emek sürecindeki görüntüleri. Konuşan Hakan Çakır yoldaştır. Arka planda ise Haydar Arğal yoldaş…