Elif Külekçi

Elif Külekçi

Ölümsüzleştiği tarih: 12 Nisan 1998

Elif Külekçi yoldaşımız Maraş Elbistan doğumludur. 1980 öncesi ekonomik nedenlerle yaşamını sürdürdüğü Elbistan, Gücük köyünden ailesiyle birlikte İstanbul 1 Mayıs Mahallesine taşınırlar.

Burada evini devrimcilere açar ve yardımcı olur. Zamanla sadece evini açmaz evlatlarının aktif devrimci mücadelesinin de etkisiyle eylem ve etkinliklere katılır. Önce çocuklarını savunurken, zamanla onların düşüncelerini de savunur. Devrimci demokrat eylem ve etkinliklerin Elif Anası olur.

Yaşlı bedeni ile eylemlerin hep önünde olan, kendini hiçbir şeyden sakınmayan Elif Külekçi, baskı ve zulümle örülü ülkemizde hapishane kapılarında, açlık grevlerinde, mitinglerde, yürüyüşlerde, ölümsüzlerimizin cenazelerinde, kayıplara karşı eylemlerde hep en öndeydi.

Elif Külekçi yoldaşımız aynı zamanda 1996 yılı Ölüm Orucu direnişçisi ve 14 Nisan 1999’da Tokat’ta ölümsüzleşen Seyit Külekçi yoldaşımızın annesidir.

Elif Külekçi yoldaşımız 12 Nisan 1998’de Maraş’ta yaşamını yitirdi.  Zulme, sömürüye, açlığa meydan okuyan bedeni ölüme yenik düşse de direnişçi kişiliği her zaman rehberimiz olacaktır.

Elif Külekçi yoldaşımız ölümsüzleştiğinde TKP-ML taraftarıydı.