Seyit Külekçi

Ölümsüzleştiği tarih: 14 Nisan 1999

1961 yılında Maraş’ın Elbistan, Gücük köyünde dünyaya geldi. Ailesiyle birlikte göç ettikleri Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde tanıştı Proletarya Partisi’nin düşünceleriyle. 12 Eylül AFC’sinde örgütsüz kalsa da devrimci faaliyetten kopmadı. Torna atölyelerinde, konfeksiyonlarda, fabrikalarda proleter kimliğini pekiştirdi.

1990 yılına kadar Proletarya Partisi’nin işçi faaliyetleri alanındaki komitesinde yer aldı. 1990 yılından sonra kendisinin de askeri faaliyete geçme ısrarıyla ihtiyaçlar doğrultusunda şehir askeri örgütlenmesinde yer aldı. Aynı yıl Proletarya Partisi’ne yönelik yapılan operasyonlarda tutuklandı. Tutsaklık süreci boyunca zindan direnişlerinde en öndeydi. 1996 ÖO ve SAG direnişinde Ümraniye Hapishanesi’nde TKP-ML’nin temsilcisi olarak Ölüm Orucu direnişçisi oldu.

Çıkar çıkmaz gerillaya katıldı. 14 Nisan 1999’u gösterdiğinde annesi Elif Külekçi’den bir yıl sonra ölümsüzlüğe uğurlandı. Tokat’ın Merkeze bağlı Arhoğ (Yeşilalan) köyünde düşman güçleriyle girdiği çatışmada yoldaşı Doğan Altun’la birlikte son mermisine kadar çatışarak kucakladı güneşi. Seyit Külekçi ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesiydi. Ayrıca Bölge Ordu Parti Organı Sekreter Yardımcısı, Bölge Komutanlığı’na bağlı bir mıntıka gerilla birliğinin de Siyasi Komiseriydi.