Seyit Külekçi

Seyit Külekçi

Ölümsüzleştiği tarih: 14 Nisan 1999

Seyit Külekçi yoldaşımız 1961 yılında Maraş’ın Elbistan, Gücük köyünde dünyaya geldi. Devrimci düşüncelerle ve partimizin görüşleriyle, ekonomik nedenlerle göç ettikleri Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde tanıştı. 12 Eylül AFC’sinde örgütsüz kalsa da devrimci faaliyetten kopmadı.  Bu süreçte üretim faaliyeti içinde yer aldı. Torna atölyelerinde, konfeksiyonlarda, fabrikalarda proleter kimliğini pekiştirdi.

1990 yılına kadar TKP-ML’nin işçi faaliyetleri alanındaki komitesinde yer aldı. 1990 yılından sonra kendisinin de askeri faaliyete geçme ısrarıyla ihtiyaçlar doğrultusunda TİKKO şehir askeri örgütlenmesinde yer aldı. Aynı yıl TKP-ML’ye yönelik yapılan düşman saldırısında tutuklandı.

Tutsaklık süreci boyunca zindan direnişlerinde en öndeydi. 1996 ÖO ve SAG direnişinde Ümraniye Hapishanesi’nde TKP-ML’nin temsilcisi olarak Ölüm Orucu direnişçisi oldu.

Seyit Külekçi yoldaş hapishaneden tahliye olduktan sonra gerilla mücadelesine katıldı. Gerilla mücadelesi içinde birçok sorumluluklar aldı. Son olarak TKP-ML TİKKO Karadeniz Bölgesi Ordu Parti Organı Sekreter Yardımcısı, Karadeniz Bölgesi Komutanlığı’na bağlı bir mıntıka gerilla birliğinin de Siyasi Komiseriydi.

Tokat’ın Merkeze bağlı Arhoğ (Yeşilalan) köyünde 14 Nisan 1999’da düşman güçleriyle girdiği çatışmada yoldaşı Doğan Altun’la birlikte son mermisine kadar çatışarak kucakladı güneşi.

Seyit Külekçi yoldaşımız, yoldaşımız Elif Külekçi’den bir yıl sonra ölümsüzlüğe uğurlandı.

Seyit Külekçi yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesiydi.

*******

Seyit Külekçi yoldaş hakkında basında çıkan haber, yorum ve makale:

Aralarında Seyit Külekçi ve Halil Çakıroğlu yoldaşında olduğu bir haber:

“İSTANBUL DGM’SİNDEKİ PARTİMİZ DAVALARINDAN HABERLER”

 İŞÇİ-KÖYLÜ KURTULUŞU, Sayı:99, Mart 1991, sayfa 10 ve 11

Seyit Külekçi yoldaş annesi yoldaşımız Elif Külekçi‘yle birlikte