Doğan Altun

Doğan Altun

Ölümsüzleştiği tarih: 14 Nisan 1999

Doğan Altun yoldaş, 1972 yılında Erzincan/Tercan’a bağlı Kızılmağara köyünde Alevi kökenli, Kürt ulusuna mensup bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Devrimci düşüncelerle ve partimizle genç yaşlarda tanıştı.

1993 yılında TKP-ML’nin komsomol örgütü TMLGB‘de örgütlendi. TMLGB’nin işçi-semt alanı örgütlenmesine bağlı olarak ailesiyle birlikte yaşadığı Soğanlı ve çevresinde faaliyet yürüttü. TMLGB faaliyetinde komsomol adı “Doğramacı”ydı.

Partimizin “sürekliliği sağlanmış gerilla savaşını yaratma” çağrısına bir TMLGB üyesi olarak yanıt verdi. 1996 yazında TİKKO’nun Karadeniz Bölgesi’ndeki gerilla birliklerine katıldı. Eseyurdu çatışmasında düşman çemberlerinden çıkmış olmasına rağmen yoldaşlarını kurtarmak için tereddütsüzce düşman çemberlerine geri dönen; yoldaşlarına yönelmiş düşman kurşunlarına göğsünü siper edendi o.

Seyit Külekçi yoldaşla birlikte 14 Nisan 1999’da Tokat merkeze bağlı Arhoğ (Yeşilalan) köyünde girdikleri çatışmada ölümsüzleşti.

Doğan Altun yoldaş, ölümsüzleştiğinde TKP-ML ileri militanı, TİKKO’nun bir Mıntıka Gerilla Birliği’nin komutan yardımcısıydı.

Doğan Altun yoldaş