Hasan Ataç

Hasan Ataç

Ölümsüzleştiği tarih: 13 Ağustos 1985

Hasan Ataç yoldaş 1960’ta Dersim’de doğdu. Devrimci düşüncelerle çok genç yaşta tanıştı ve devrimci mücadele içerisinde yer aldı.

12 Eylül 1980 Askeri darbesi sonrasında kısa bir süre Batı Avrupa’ya çıktı. Bu alanda devrimci mücadelesini sürdürdü. Partimizin 1982 yılında Ortadoğu alanındaki askeri eğitim kampında, askeri eğitim aldı.

1983 yılında bir grup yoldaşıyla birlikte ülkeye dönerek Türkiye Kürdistanı’da devrimci mücadelesini sürdürdü. 1985 yılı ortalarından itibaren ise İstanbul bölgesinde devrimci faaliyetine devam etti.

Hasan Ataç yoldaş, faaliyet yürüttüğü bütün alanlarda halk kitlelerinin sevgisini ve güvenini kazandı. Çalıştığı her alanda partimizin bayrağını dalgalandırdı. 13 Ağustos 1985’te İstanbul’da çatışmada katledildiğinde de bu bayrağı yere düşürmedi.

Hasan Ataç yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanı TİKKO Savaşçısıydı.

****

Hasan Ataç yoldaş hakkında basında çıkan haber, yorum ve makale:

Hasan Ataç yoldaş hakkında bir haber; “HASAN ATAÇ Yoldaş Faşist Operasyon Birlikleri Tarafından İstanbul’da Alçakça Katledildi!”, ikk-sayı-69_Ekim-Kasım-1985, sayfa 37

*******

Hasan Ataç yoldaşın, yanıbaşında ölümsüzleşen Ali Haydar Arslan yoldaş için yazdığı bir şiir; “KANLI YÜREĞİM “

Hasan Ataç yoldaşın, yanıbaşında ölümsüzleşen Ali Haydar Arslan yoldaş için yazdığı bir şiir; “KANLI YÜREĞİM ” ikk-sayi-73-Eylul-1986_Sayfa 13