Tuncer Mengücek

Tuncer Mengücek

Ölümsüzleştiği tarih: 4 Ağustos 1985

Tuncer Mengücek yoldaş, Kars’ın Büyük Çatak köyünde yoksul bir Kürt ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. 4 Ağustos 1985 tarihinde İstanbul’da çalıştığı bir inşaatın 8. katından düşerek ölümsüzleşti.

Sömürü ve zulme maruz kalmış bütün emekçiler gibi o da bütün bu olumsuzluklardan fazlasıyla nasibini almıştı. Yoksulluk ve sefalet altında orta öğrenimini bitirdi.

Öğrencilik yıllarında devrimci bir örgütün saflarında mücadeleye atıldı. 1979 yılında ise TKP-ML’de örgütlendi. TKP-ML saflarında köy, semt ve mıntıka komitelerinde yer alarak militan bir mücadele yürüttü. Defalarca gözaltına alındı. Her seferinde işkencehanelerden zaferle çıktı. Devlet tarafından çok iyi tanınıyordu. Bulunduğu alanda da sürekli MİT tarafından takip ediliyor, sorguya alınıyordu.

1981 yılında partinin bölgede verdiği kayıpların da etkisiyle örgütsel ilişkisi koptu. Bir süre sonra İzmit’te kurduğu örgütsel ilişki de düşman engellemeleri nedeniyle yine koptu.

Tuncer Mengücek yoldaş, belli bir zaman sonra partiyle ilişkiyi sağlayabildi. Mücadeleye kaldığı yerden devam ederken, çalıştığı inşaatta -patronun yeni malzeme almaya yanaşmaması nedeniyle- kullanılan malzemelerin eski ve çürük oluşu nedeniyle 4 Ağustos 1985’te 8. kattan düştü ve bir iş cinayetinde ölümsüzleşti.

Tuncer Mengücek yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML İleri Militanıydı.

****

Tuncer Mengücek yoldaş hakkında basında çıkan haber, yorum ve makale;

Tuncer Mengücek yoldaş hakkında bir haber; “Tuncer Mengücek Yoldaş Ölümsüzdür”, ikk-sayı-72_Mart-Nisan-1986, Sayfa: 11