Emre Bilgin

Emre Bilgin

Ölümsüzleştiği tarih: 20 Temmuz 1992

Emre Bilgin yoldaş 1962 İstanbul doğumludur. Genç yaşta devrimci düşüncelerle tanışır. Devrimci faaliyet yürütürken tutsak düşer.

Teslimiyetin ve tasfiyeciliğin arttığı hapishanelerin en hareketli dönemlerinde, o devrimci olmayı, komünist olmayı yaşamının özüne oturtmuş, hapishaneyi kendisi için bir okula dönüştürmüş, okumuş, araştırmış ve kendini esas olarak burada geliştirmiştir.

Siyasal ve ideolojik olarak kendini geliştirmesinden sonra ise onun için çok büyük değer taşıyan Parti üyeliğine aday olmuştur. Adaylık öncesi, eksik ve zaaflarını yoldaşlarıyla da tartışma önüne koymuş, bu yönde ciddi bir çaba sarf ederek, hapishaneden çıkmadan kendini oldukça geliştirmiştir.

Hapishaneden çıktıktan ve aldığı çeşitli örgütsel görevlerden sonra, yerinde duramayan yüreğiyle ısrarla askeri alanda görev almak istemiş ve 1992 başlarında Askeri Komisyon’da yer almıştır. Partiye sahip çıkmanın onu sürekli geliştirip güçlendirmekten geçeceğinin bilincinde olan Emre Bilgin, siyasal olarak da yazıp çizmenin önemini kavramış, kafasına takılan her konuda notlar almış, yazmış, eleştirmiştir.

20 Temmuz 1992 tarihinde İstanbul’da Emre Bilgin’in de içinde bulunduğu araba durdurulur. Emre Bilgin ellerinde bulunan tek silah olan bir tabancayla ateş ederek arabadan dışarı çıkar ve uygun bir yere siper alır. Arabada kalan yoldaşı fırsatını bulunca arabadan inip uzaklaşır.

Emre Bilgin, Esenyalı Mahallesi, Vatan Caddesi, Dere Sokak, 18 No’lu evin önünde faşist kolluk güçleriyle çatışmaya devam eder. Üstündeki parayı ve kimliğini yakar. Yaralanır ve yarasından akan kanla duvara umudun adını yazar. Bulunduğu yere girmeye çalışan bir polisi öldürerek silahına el koyar ve çatışmaya devam eder. “Gülümsememi yok etmek için suratımı parçalamanız gerekir” diyerek “sizden aldığım silahla sizinle savaşıyorum” diye düşmanla alay eder. Yarası ağır olduğu için hareketsiz hale gelince düşman, Emre Bilgin’i kurşunlayarak katlederler.

Emre Bilgin yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Üyesi, TİKKO Savaşçısıydı.

********

Emre Bilgin yoldaş tarafından kaleme alınan aşağıdaki yazı “başlıksız” kısa bir öyküdür.

Belgenin orjinaline müdahale etmedik. Olduğu gibi yayınlıyoruz. (ed.)

*****

“GİDECEĞİ LİMANI BİLMEYENE HİÇ BİR RÜZGARDAN HAYIR GELMEZ!” başlıklı aşağıda yayınladığımız makale Emre Bilgin yoldaş tarafından yazılmıştır.

Belgenin orjinaline müdahale etmedik. Olduğu gibi yayınlıyoruz. (ed.)

******

Emre Bilgin yoldaşla ilgili basında çıkan haber, yorum ve makale:

 

Emre Bilgin ve Maltepe Ölümsüzleri hakkında haber. Partizan Dergisi, Ağustos 1992, Yıl1 Sayı2, Sayfa, 15
Emre Bilgin yoldaş ve Maltepe Ölümsüzleri hakkında bir haber. Ayrıca katliamların TMLGB tarafından eylemlerle protesto edildiğine dair haber Partizan Dergisi, Ağustos 1992, Yıl1 Sayı2, Sayfa, 16