Enternasyonal Savaşçılar Tekoşer Piling’i Andı

Lorenzo Orsetti

Enternasyonal Savaşçılar Tekoşer Piling’i Andı

TİKKO’dan enternasyonal savaşçılar, yayınladıkları bir video ile İtalyan enternasyonal savaşçı Lorenzo Orsetti (Tekoşer Piling)’yi andı.

18 Mart 2019’da DAİŞ’e karşı yürütülen Baxuz hamlesinde bir TİKKO savaşçısı olarak şehit düşen İtalyan anarşist Tekoşer Piling, ölümsüzleşme yıl dönümünde anıldı.

Enternasyonal TİKKO savaşçıları tarafından Tekoşer Piling’i anmak için bir video yayınlandı. Video Tekoşer Piling’in yayınladığı bir görüntüsü ile başlıyor. İtalyanca “Yoldaşlar, yoldaşlar merhaba. Ben Tekoşer” diyen Tekoşer Piling’in videosunun ardından son mektubunda yazdığı “Bütün fırtınalar basit bir damla ile başlar. O damla olmaya çalışın” sözü ile devam ediyor. Ardından ise savaşçıların Tekoşer Piling’in bir silüetini çizdikleri ve yanına “Bir Partizan asla ölmez” yazdıkları görüntüler yer alıyor. Daha sonra TİKKO adına yapılan konuşmada “Bugün, yoldaşımız Şehit Tekoşer’i anıyoruz. O, 5 yıl önce DAİŞ’e karşı Deir-ez Zor’da sürdürülen savaşta ölümsüzleşti. Lorenzo Orsetti, Rojava’da anti-faşist mücadeleye katıldı ve enternasyonalizme sadece silahla değil yoldaşlığı ve kavga hassasiyetiyle katkıda bulundu. Sıcaklığı ve sempatikliği çevresindeki birçok insana bıraktığı son şeydi” deniliyor.

Rojava’ya yönelik saldırıların sürdüğüne dikkat çeken konuşma “Türk devleti Rojava’ya günlük olarak saldırmaya devam ediyor. Geniş çapta yürüttüğü saldırılarla devrimi yok etmekle tehdit ediyor. Keşif terörüyle devrimcileri ve sivil yaşam alanlarını hedef alıyor. Halkı açlığa, susuzluğa ve ölüme mahkum ediyor. Paralı askerlerle Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’yi işgal ettiler ve buralarda halka karşı terör estirdiler. Fakat devrimin zaferi ve toprakları için direnen halkın iradesini kıramazlar. Kobanê’den Efrîn’e, Serêkaniyê ve Girê Spî’den Filistin’e ölümsüzler bizim ilham kaynağımızdır. Bizler de faşizme karşı ölümsüzlerimizin gösterdiği gibi devrimi savunacağız” şeklinde devam ediyor.

Yükselen emperyalist saldırganlık ve faşizm dalgasına karşı direnişin kırılamayacağı belirtilen konuşma son olarak “Ezilen halkların birliği ile emperyalizmi ve barbarlığı yok edeceğiz. Enternasyonalizm proletaryanın silahıdır. Ve Lorenzo Orsetti, Barbara Anna Kistler ve Nubar Ozanyan bize o silahı nasıl kullanmamız gerektiğini öğrettiler. Lorenzo Orsetti, İtalya’dan ayrılarak Ortadoğu halklarının kurtuluş mücadelesine katıldı. Proletarya enternasyonalizmini hissederek emperyalist çelişkilerin en ağır yaşandığı coğrafyalardaki halkın kurtuluş mücadelesine ve silahlı mücadeleye katıldı. Ona ve tüm ölümsüzleşenlerimize söz veriyoruz; mücadelelerini sürdüreceğiz, emperyalizmi, faşizmi ve her türden gericiliği yıkacağız. Yaşasın proletarya enternasyonalizmi, yaşasın Rojava devrimi” şeklinde sona eriyor.

Videoda son olarak yine Tekoşer Piling’in görüntülerinden birisi yer alıyor. Bu görüntüde ise Tekoşer Piling “Eğer bu videoyu izliyorsanız muhtemelen haberler iyi değil. Muhtemelen ben ölmüşümdür. Ama bunda bir sorun yok. Doğru bir tercih yaptığımı biliyorum. Bu tercihi binlerce kez yapardım çünkü bu doğru olan” diyor.