Fevzi Koç

Fevzi Koç

Ölümsüzleştiği tarih: 13 Aralık 1993

Fevzi Koç yoldaş Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Zımek köyünde doğdu. Genç yaşında devrimci düşüncelerle ve partimizin görüşleriyle tanıştı. TKP-ML TİKKO gerillalarının aktif bir milisi olarak devrimci mücadelesini sürdürdü. Belli bir süre sonra gerilla mücadelesine katıldı.

Partimize bağlı bir gerilla birimiyle faşist TC ordusu güçleri arasında, 13 Aralık 1993‘te yaşanan ve devrimci mücadele tarihine “Pozvenk Ölümsüzleri” olarak geçen çatışma sonucunda gerilla güçlerinden ve sivil halktan kayıplar olur

Kış şartları nedeniyle hava koşullarının kötü olması sonucunda bir gerilla birliği Dersim Ovacık Pozvenk köyüne girmek zorunda kalır.

Önceden bölgede konumlanan TC güçleri bu fırsatı kaçırmaz. Gerilla güçlerine pusu kurmanın yanında köyü havadan da bombalar. Bu saldırıda TİKKO gerillalarından Fevzi Koç,  Bekir Kürşat Önay, Hacı Mustafa Aslan ve Deniz Som yoldaş ölümsüzleşirken ayrıca 12 yaşındaki Nuray Laço ve 11 yaşındaki Halil Laço kardeşler de T.C.’nin, gerilla-sivil ayrımı yapmadan sürdürdüğü hava bombardımanında katledilir.

Fevzi Koç yoldaş ölümsüzleştiğinde TKP-ML Militanı ve halk ordusu TİKKO’nun birim komutanlarındandı.